Co je karob?

Ti z vás, kteří se zajímají o zdravou nebo alternativní výživu o karobu, kterému se jinak říká i svatojánský chléb nebo rohovník obecný, již jistě slyšeli. Používá se úplně stejným způsobem jako kakao: do vaření, pečení nebo na přípravu horkých nápojů. Ve většině případů je zmiňován právě jako ultrazdravá náhražka kakaa. Jak je to s ním ale doopravdy?

Semena z lusků rohovníku obecného
Semena z lusků rohovníku obecného

Prášek získávaný z karobových lusků bohužel neobsahuje ani o setinu procenta méně cukru než kakao, jak vznikla mylná informace zřejmě proto, že karob má přirozeně sladkou chuť a při jeho použití pak není nutné ničím dál doslazovat. Může se naopak chlubit až o 1/3 vyšším obsahem cukru než kakao. Kdo doufal v noční dýchánky s karobovým nápojem místo kakaa jakožto boji proti tloustnutí, musím ho zklamat. S energetickou hodnotou jsou na tom totiž naprosto stejně. Jeho výhoda ale spočívá v tom, že má mnohem nižší obsah tuků (0,7g/100g, kakao 15g/100g), více vlákniny, vitamínů a na rozdíl od kakaa po konzumaci nezvyšuje hladinu cukru v krvi, ale snižuje cholesterol.

Dalším bodem, proč stojí za to mluvit o karobu je zcela jistě absence kofeinu. Nemůžete si na něm tedy, oproti čokoládě, vytvořit regulérní závislost, nezpůsobí hyperaktivitu, rapidní nárůst a následný úbytek energie a jiné nepříznivé kofeinové efekty.

kakao-karob-1

Proč tedy vlastně pít či jíst karob?

  • Neobsahuje kofein
  • Více vlákniny, vápníku, sodíku, vitamínu A, C, E než kakao
  • Snižuje cholesterol v krvi,
  • Podporuje trávení a pomáhá léčit potíže s ním
  • Pomáhá ulevit i od kašle

Jak si připravit domácí karobový nápoj?

Potřebujeme:

  • práškový karob – 2 lžíčky
  • vařící vodu na zalití
  • nejméně 125ml mléka
  • 1/2 lžičky skořice
  • špetka kardamonu

Postup:

Stejně jako při přípravě kakaa zalijeme karobový prášek, do kterého jsme přidali skořici a případně i špetku kardamonu , vodou, ale vše záleží na našich chuťových preferencích. Pokud máme i kakao rádi plné mléčné chuti, zalijeme prášek malým množstvím vody, aby se mohl rozpustit a zbytek hrnku dolijeme mlékem. Perfektně zamícháme a pijeme ještě horké. Má vcelku netradiční chuť, takže to nevzdávejte hned napoprvé!

Karobový prášek se dá sehnat prakticky v každém obchodě se zdravou výživou a to v bio kvalitě, kde se cena pohybuje okolo 60Kč za 500g, ale pokud netrváme na označení bio, lze koupit i levněji.

(Andy Jaklová)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit