Stavil se do role muže, pod jehož vedením není možné prodělat na pořádání světových akcí. Teď je Rostislav Jozífek za šaška. Loňské MS v letech skončilo v milionových ztrátách a poslední Světový pohár v Liberci musel být zrušen pro nedostatek financí. Souboj Romana Koudelky se světovou elitou u nás fanoušci neuvidí ani v nadcházející sezoně.
Milionové ztráty
„Celkově to nebude prodělečné, tedy aspoň dokud tady budu já,“ tvrdil sportovní ředitel skokanského úseku Hospodářským novinám. To se spletl. Mistrovství světa v letech skončilo finančním fiaskem. Ještě letos v únoru psal server sportovnilisty.cz o tom, že stále zůstávají závazky ve výši 4,5 milionu korun. Za své tak vzalo i Jozífkovo další, už trochu pokornější tvrzení: „Z hlediska financí to nebude zásadní průšvih.”
Přitom třeba v roce 2009, tedy v době, kdy ještě Jozífek nestál v čele organizačního výboru závodů Světového poháru, v Harrachově zrušili kvůli počasí celkem čtyři závody Světového poháru včetně severské kombinace. Tehdy se mluvilo o ztrátě maximálně 200 tisíc korun.
Liberecká ostuda
Další Jozífkova prohra – zrušení únorové zastávky Světového poháru v Liberci. Rozpočet akce, který činil 32 milionů, se nepodařilo naplnit zhruba o částku 10 milionů. V sezoně, kdy český skokan patří k absolutní světové špičce a dokonce oblékne i žlutý dres, je to nepochopitelné.
Můžeme se znovu podívat i do historie. V roce 2008 stačilo pořadatelům harrachovského Světového poháru 15 milionů korun, tedy méně než polovina rozpočtu pro akci stejného rozsahu v Liberci. Opravdu tedy nešlo závody uspořádat s rozpočtem ve výši 22 milionů, které měl podle Jozífka svaz k dispozici?
A vůbec, neměla by taková akce sama na sebe vydělat? Ve Frenštátě letos budou pořádat už čtvrtý Kontinentální pohár v řadě na velmi vysoké úrovni a dokonce sáhnou k tomu, že dají vstupné zdarma. Nemluvě o biatlonu a vůbec celkově všech sportovních akcí, pod kterými je podepsán všemi respektovaný manažer Jiří Hamza.
Úroveň Kanady a Jižní Koreje
A konečně – současná realita. V České republice se v nadcházející sezoně neuskuteční Světový pohár, fanoušci musí vzít zavděk “pouze” dvěma závody Kontinentálního poháru. To dělá z Romana Koudelky a Jana Matury jediné dva skokany z první padesátky hodnocení Světového poháru, kteří si nebudou moci skočit v elitním seriálu (počítána i letní Grand Prix) před domácím publikem.
Podívejme se na pár čísel. Nejvíce závodů FIS uspořádá v sezoně 2015/2016 Norsko, konkrétně 25, dále je pak Německo (22) a Polsko (17). Česká republika je v tomto žebříčku až na samém chvostu, za Rumunskem, Ruskem, Kazachstánem či USA, na stejné úrovni jako Kanada a Jižní Korea. Dobrá společnost, co pane Jozífku?