Spisovatelé a spisovatelky dokázali i tento rok, rok 2016, otřít pot na čele hadříkem a pero přinutit k tomu, aby napsalo příběhy, které si posléze přečte mnoho lidí. Nebo o tom alespoň snilo. V tomto článku vám ukážu své favority, kteří se tento rok objevili na poličkách knihkupectví, a jako bonus přidám i pár knih, které jsem tento rok přečetla, ale nutně nemusí být tento rok i vydané.

Nejlepší knihy, které vyšly v roce 2016

This Is Where It Ends – Marieke Nijkamp

Poslední semestr na střední škole v maloměstě Opportunity začíná jako každý jiný. Ti, kdo můžou, se vyhnou tradičnímu proslovu ředitelky, ti méně šťastní musí přetrpět celou hodinu, přičemž se netrpělive vrtí, protože se těší, až se budou moci rozutéct do školních chodeb. Mezi slovy ředitelky se  ovšem ozve ohlušující a nezaměnitelný zvuk pistole. A ředitelka spadne mrtvá k zemi.

Příběh je neskutečně napínavý a realistický. Marieke Nijkamp dokázala popsat pouhých 54 minut skvělým a čtivým způsobem, který vás vtáhne do děje a nepustí, dokud nejste na konci a konečně si můžete vydechnout. Mnohdy jsem měla slzy v očích, protože tato kniha byla napsána tak realisticky. Musím říct, že kniha mě strašně překvapila a zařazuje se mezi nejlepší knihy, co jsem kdy četla. Jsem ráda, že jsem měla tu čest ji přečíst.

The First Time She Drowned – Kerry Kletter

Cassie se nikdy nedostalo typické mateřské lásky. Nikdy se s ní matka nesmála, nikdy jí neřekla, jak je na ni pyšná. Nikdy jí neřekla, že jí miluje. Odsunula ji na vedlejší kolej, házela na ni své vlastní problémy a oči měla pouze pro jejího staršího bratra Matthewa, kterému by dokázala snést i modré z nebe. Svým chováním matka ovládala celou rodinu. A když nastala ta správná příležitost, odtáhla nevinnou Cassie do psychiatrické léčebny, s pusou plnou lží a výmyslů, které si vybíjela na svém vlastním dítěti.
Tato kniha mě neskutečně překvapila. Netušila jsem, že budu mít tu čest si přečíst tak mrazivé a smutné psychologické drama, které ukazuje, jak moc člověk potřebuje být milován. Líbilo se mi, jak je kniha realistická, na nic si nehrála a i když v ní přece jen trocha romantiky byla,  byla jsem ráda, že i ta nakonec skončila vcelku “realisticky” a ne typickým happyendem.

The Bone Sparrow – Zana Fraillon

Subhi nikdy neviděl svět za plotem. Každý den zde někdo umře a někdo nový zase přijede, plný důvěry a touze po nových zkušenostech, které se nikdy nedostaví. Takhle to chodí v uprchlických táborech.

The Bone Sparrow čtenáři doopravdy otevře oči. Často ho i šokuje. Autorka Zana Fraillon se nám snaží ukázat reálný život v uprchlickém táboře, který se ani zdaleka nedá nazývat životem. Je to pouze snažení zůstat naživu s možnou lepší budoucností.

The Bone Sparrow je překrásný příběh a ten fakt, že je vyprávěný mladým optimistickým Subhim, ho vytváří realističtějším a citlivějším. Subhi netuší, že venku ho čeká obrovský široký svět plný nekonečných možností. Tuto knihu si opravdu doporučuji přečíst. I když by se mohlo zdát, že je to příběh pro děti, tak se nenechte zmást. Tuto knihu by si měli přečíst i dospělí. Všichni. Abychom se dozvěděli, jak hrozné podmínky v táborech jsou a možná proti tomu něco udělali.

Thanks For The Trouble – Tommy Wallach

Parker Santé od smrti svého táty nepromluvil. Svůj čas tráví převážně tak, že navštěvuje různé sanfranciské hotely, protože se mu líbí ta “neměnnost”. V jednom takovém ovšem potkal Zeldu, dívku s šedými vlasy, která má v ruce objemný paklík peněz a tvrdí o sobě, že je starší, než vypadá… Asi o 200 let. A tak Parkerova dobrodružná jízda začíná.

Musím říct, že i když mám většinou radši dramatické příběhy, tak v tomto případě se mi kniha Thanks for the trouble líbila více než We All Looked Up. Možná to bylo díky velmi dobře propracovaným postavám, možná kvůli zajímavému a místy hodně vtipnému příběhu, každopádně už od první stránky jsem byla přesvědčená, že tato kniha se mi bude líbit více.

Fantastic Beasts and Where to Find Them: Original screenplay – J.K. Rowling

Newt Scamander cestuje z Anglie do New Yorku s bezedným kufříkem plným fantastických ohrožených zvířat. Co se ovšem stane, když mu zvířata z kufříku nedopatřením utečou a páchají škodu po celém New Yorku? 

Stále nedokážu pochopit ten fakt, že mě, dívku, která je šílenstvím okolo Harryho Pottera naprosto nepolíbená, tento film (a posléze i kniha) tak okouzlily. Věřím, že si Harryho někdy přečtu (někdy…za pár let), ale opravdu nevím, čím si mě film dokázal tak dostat. Hudbou? Efekty? Skvělými hereckými výkony? Příběhem? Myslím, že vším dohromady. Od filmu jsem vůbec nic neočekávala a možná i proto jsem vyšla z kina okouzlená magickým příběhem, který jsem právě viděla. Pokud také patříte mezi malou hrstku lidí, kteří nejsou zrovna unešení z Harryho Pottera, nebojte se. I mě, zarytou mudlovskou dívku, celý tento příběh dostal.

Nejlepší knihy, které nutně nevyšly v roce 2016

The Boy in the Striped Pyjamas – John Boyne

Je období druhé světové války. Malý Bruno je zvídavým klukem, který svůj volný čas vyplňuje průzkumem jeho obrovského domu v Berlíně. Jednoho dne je ovšem jeho táta – commandant, voják – převelen do jiného města, a tak se celá rodina společně s naštvaným a smutným Brunem musí přestěhovat do nového menšího domu, odkud je vidět na ohradu s lidmi v pruhovaném pyžamu. Brunovi to nedá, jde to tam prozkoumat a setká se s židovským klukem Schmuelem…

Kniha The Boy in the striped pajamas se stala světovým bestsellerem. A já se nedivím. Příběhu ještě dodává na opravdovosti ten fakt, že je viděn dětskýma nevinnýma očima, které nechápou, v jaké situaci svět právě teď je. Nechápou, že i kvůli jeho tátovi umírají nevinní lidé. Nechápou, že kouř, který vychází z komínů farmy není z pálení odpadu. Chápou ovšem, že kamarádství se Schmuelem byl jako dar z nebes. Unuděný a osamělý Bruno konečně našel někoho, komu se mohl svěřit. Charaktery byly vykreslené do naprostého detailu. Vězte, že Bruno – i když je někdy až moc zvídavý – vám přiroste k srdci. Samozřejmě budete kroutit hlavou nad hrůzou situace, která je v knize popsána. Kniha se čte lehce, není zase tolik dlouhá, ale slova jsou vybrána skvěle, dokreslují situaci a vše dokážou vysvětlit.

The Knife of Never Letting Go – Patrick Ness

Todd Hewitt žije v Novém světě v měste jménem Prentisstown. V tomto městě žijí pouze muži, kteří slyší své vlastní myšlenky. Neexistuje zde soukromí, každý o každém všechno ví. Todd Hewitt je jediným klukem, který ještě nedosáhl třináctého věku, kdy se stane mužem jako všichni ostatní. Když ovšem v bažinách narazí na nezvyklé “ticho”, rozhodnou se jeho opatrovatelé, že už je čas. Čas na to, aby se Todd Hewitt dostal z tohoto hrozného města. A to měsíc před tím, než se z něj má stát muž.

Hlavní postavy jsou sympatické už od prvního okamžiku, kdy se s nimi setkáte (tím myslím ty, kteří stojí na té dobré straně), i když samozřejmě nebudu vyvracet, že tato kniha je něco jako malé Game of Thrones – přesně tak, lidé tam umírají jedna báseň. A to i ti vaši oblíbenci, takže nejenom že budete celou dobu napjatí, jak příběh vlastně skončí (a to skončí jistojistě otevřeným koncem, protože jinak by tady nebyly ještě další dva díly), ale mnohdy zažijete i malý srdeční záchvat, když vám zabijí vaší oblíbenou postavu. Nemusím říkat, že jsem měla slzy v očích a to se mi stává hodně vzácně.

Takže možná už jenom kvůli tomu, že mě tato kniha dokázala zároveň napnout jako provázek, naštvat tak, že jsem ji mnohokrát musela nakrátko odložit, ale i rozbrečet, u mě dokazuje, že tato kniha se řadí mezi ty nejlepší, co jsem kdy četla.

Tiny Pretty Things – S. Charaipotra, D. Clayton

Na prestižní baletní konzervatoři v New Yorku rozhodne nevznikají přátelství na celý život. Platí zde pravidlo, že kdo patří mezi nejlepší, bude za to pykat. A to tvrdě. Protože každý chce být na vrcholu.

Příběh je napsaný napínavě a dramaticky, tak moc, že se vám mnohdy bude zajisté svírat srdce z neustálých křivd a pomluv, za něž by se nemuseli stydět ti největší podvodníci. Čekal by tohle někdo u baletek? Takto dramaticky a velmi dobře propracovaný příběh jsem už dlouho nečetla a já mám tak to potěšení, že se tato kniha jako další zařazuje mezi nejlepší knihy, co jsem kdy četla.

Toto jsou mí favoriti! Pokud máte jiný názor, neváhejte a vyjádřete svůj názor v komentářích!

zdroje:
www.goodreads.com,
www.leroyalmonceau.com

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit