Jak omezit vizuální smog v samotném centru města? Jak utvořit a udržovat kvalitní a živý veřejný prostor? Jak efektivně řídit a spravovat město? Nejen na tyto otázky odpoví nabitý program, který si pro fanoušky architektury připravil CAMP na červen. Pokračovat bude také interaktivní mapová výstava Dvě Prahy, která sleduje dramatický vývoj Prahy za posledních 200 let.
Pražský CAMP, neboli Centrum architektury a městského plánování po nezbytné pandemické odmlce přichází s bohatým letním programem. Na ten se snaží nalákat jak profesionály či studenty příbuzných oborů, tak fanoušky architektury a hlavně všechny, kterým záleží na tom, jak vypadá město v němž žijí. V létě, červnem počínaje, se CAMP zaměří na to, jak správně utvářet kvalitní veřejný prostor a to, jak lze omezit vizuální smog v samotném centru města.
Již 3. června v CAMPu pokřtili dokument zvaný Manuál pro kultivovanou Prahu. Ten vznikl pod hlavičkou Magistrátu hlavního města a zaměřuje se na reklamní označování provozoven v Praze a dalším postupům, jak zamezit negativnímu působení vizuálního smogu ve větších městech. Jak je v CAMPu zvykem, k tématu proběhla i diskuse, které se zúčastnili například autorka manuálu Kristýna Drápalová a další.
Druhého června CAMP také hostil křest knihy Veřejný prostor. Ta mapuje prvních pět let existence Kanceláře veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Kancelář se mimo jiné věnuje kultivaci a systematizaci zacházení s pražským veřejným prostorem.
Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček nedávno také vydal trojdílnou rozsáhlou publikaci Řízení a správa měst. Ta byla slavnostně představena v CAMPu 11. června 2020. Kniha je určená především zaměstnancům veřejné správy, kteří si chtějí prohloubit svou odbornost v otázkách fungování města. Stejně tak zaujme zájemce o politiku a tajemné zákulisí chodu města, studenty architektury a urbanismu.
Osmého června v prostorách centra proběhla také talk show Camping s Ondřejem Cihlářem. Zde se také věnoval knižním publikacím a do svého pořadu si pozval oceňovanou ilustrátorku Nikolu Logosovou či spisovatele Vojtěcha Matocha. Logosová nedávno získala titul Ilustrátor roku na Czech Grand Design a stojí třeba za grafickým vizuálem vratných kelímků pro pražskou Náplavku. Motocha stvořil tajemný svět pražské čtvrti Prašina a jeho stejnojmenná kniha se stala okamžitým českým bestsellerem.
Pokračování se dočkají také oblíbené formáty Velké změny Prahy a Urban Talks. Pravidelné diskuze náměstka pro rozvoj Petra Hlaváčka a náměstka pro dopravu Adama Scheinherra Velké změny Prahy (9. června 2020) se tentokrát zaměřily na budoucnost spojení Dejvic, Troji a Bohnic, které by měla zajistit připravovaná městská lanová dráha z Podbaby do Bohnic. Holandské studio Civic Architects představí během své online přednášky 23. června 2020 například multifunkční knihovnu LocHal v Tilburgu. Ta vznikla konverzí prostoru opuštěného lokomotivového depa. Jedná se o skvělou realizaci, která by mohla být příkladem dobré praxe například pro území pražských Bubnů.
Interaktivní mapová výstava Dvě Prahy, která sleduje vývoj hlavního města Prahy za posledních 200 let, bude otevřena do konce června. Doplní ji také přednáška historičky Martiny Koukalové z archivu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy ve středu 17. června 2020.
„Pražský veřejný prostor se za poslední roky výrazně proměňuje. Mění se městský mobiliář, způsob jakým lidé náměstí i ulice užívají a oživují, naše nároky a potřeby. Veřejný prostor teď navíc ve světě, který přežil pandemii, nabere na ještě větším významu. Nestačí hezké, funkční místo s kvalitním designem, prostor musí být demokratický, bezpečný, různorodý. Stejně tak nejlépe kultivovaný a neutlačovaný pouze komerčními záměry. Proto jsem velmi rád, že v červnu pokřtíme v CAMPu hned několik publikací, které se tomuto tématu věnují. Mám pocit, že je potřeba, jej neustále zdůrazňovat,” dodává ředitel Sekce vnějších vztahů Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda.
CAMP se, ostatně jako vždy, i v červnu zaměřil na děti a na školáky a nabízí jim různé komentované prohlídky a přednášky.
Celý program najdete na praha.camp a novinky ze světa architektury můžete nadále sledovat na blogu campuj.online.
Centrum architektury a městského plánování můžete sledovat ale i prostřednictvím jejich podcastu Zkouška sirén, na jejich instagramu, na facebooku či na jejich Youtube kanále, na který jsou pravidelně nahrávány záznamy přednášek z centra.