Breathtaking nature, Prague, rich history, education, technologies, music, delicious cuisine, beer and people. This is just a summary of what Czechia has the best. At least depending on the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic, which made a new promo video for our beloved country. Great job and beautiful video!

“Czechs are recognized experts in many fields of human activity, from science, industry and innovation to sport to culture and gastronomy. So, we chose “Czechia has marvellous people” as the motto of the new clip you can watch here. Rest assured that we included the best Czechia has to offer. However, we sincerely hope you will experience it on your own eyes here in Central Europe. We look forward to seeing you!” is written in the caption on YouTube. But now it’s time for you to see!

And what do you like about the Czech Republic?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit