Burgerfest je největší festival burgerů v Evropě. Každoročně se koná na pražském Výstavišti v Holešovicích a tato dvoudenní akce není jen o pojídání karbanátků v housce. Naučí vás, co to je pořádný burger, jak ho jíst a jak si ho hlavně vychutnat. Žádný friťák, pouze delikatesa připravená s láskou.

Nápad vznikl při říjnovém Břevnovském posvícení, na kterém se burgery osvědčily, říká zakladatel festivalu Zdeněk Střížek, majitel burgrárny Bejzment. Inspirace přišla z podobných festivalů v USA. A jelikož žádná podobná akce u nás nebyla, byl to hit hned od začátku. Návštěvníky hlavně láka různorodost nabídky. Na festival se sjíždí několik kuchařů z celé Evropy, aby zde představili vskutku unikátní kousky. Burger s hovězím masem zná každý, ale co takový burger z jelena, bizona anebo i soba.

Osvěta

Jejich hlavním posláním je osvěta. “Festival o jednom druhu jídla, kterej má několik variant. Myslíš, že je burger značka? Burger je kult!” komentuje Střížek. Není to jenom mastný fastfood, po kterém pak máte výčitky svědomí. Na Burgerfest je zakázán vstup jakýmkoli fastfood řetězcům, tím pádem žluté emko tady nikde neuvidíte. Stejně jako velké porce. Dělají se miniburgery, aby se ochutnalo co nejvíc. O tom je přeci celý fesťák, naučit se něco nového, rozšířit si obzory a trávit společný čas nad dobrým jídlem.

Doprovodný program

V rámci akce je připravený i doprovodný program. Koncerty interpretů jako Tonya Graves či Abraxas, letos se můžete těšit na PSH. Myšleno bylo i na dětské gurmány, kteří si mohou užít koncert kapely Bombarďák. Dalším bodem v programu je kuchařská show. Snadno a jistě na pódiu uvidíte, jak je připravován burger třeba Maďary, Němci anebo Švédy. A celé je to komentované jak v češtině, tak i v angličtině.

Burgerfest se také zapojil do programu Nekašleme na Vás, který sdružoval desítky dobrovolnických restaurací. Ti pak posílali jídlo pro lidi “v první linii” v boji proti koronaviru, jako jsou zdravotníci, hasiči a policisté.  Letos by mělo být na festivalu setkání všech těchto zúčastněných podniků. “Chceme lidem představit hrdiny, kteří se starali o to, aby se ti, co se o nás starali, pořádně najedli.” uzavírá zakladatel.

Již zmíněný koronavirus pěkně zkomplikoval přípravy. Nikdo neví, jak bude situace v září vypadat a jestli bude možné dosáhnou hranice loňské návštěvnosti 25 000 lidí. Jak to doopravdy bude, nám ukáže jenom čas. My doufáme, že vše dobře dopadne a 4. až 6. září v Holešovicích opět zavane vůně pořádného burgeru.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit