Tuzemské scéně jsem dlouhou dobu křivdila. Měla jsem pocit, že tu v tom našem rybníčku není dost ryb. Nebo prostě nejsou dosti chutné, nebo v horším případě zkrátka vůbec poživatelné. Nevím, jestli jsem se v tom naučila jen líp plavat, nebo se československá hudební scéna mé krevní skupiny probudila k životu. Každopádně tu je. A protože ji zatím nepředstavilo žádné médium se svými výročními, vánočními ani novoročními žebříčky, rozhodla jsem se to vzít do svých rukou.
Jak říkám, pro CZECHMAG píšu jen o věcech, co se mi líbí. Tak kdyby vám už vánoční koledy lezly krkem, můžete zabrouzdat do (podle mě) TOP 11 československých muzikantských počinů tohoto roku.
Antonín Dlapa. To je fakt velká ryba. S ohledem na jeho muzikantské dovednosti a obrovský přesah do různých uskupení a hlavně žánrů je skoro na místě se začít bát, že mu bude náš český rybníček za chvíli malej. Tenhle mladej talentovanej kytarista po boku JeNa Hovorky čeří například vody progresivního elektra a jazzu. (Pozor, s elektroswingem nemá nic společného!) Třeba v tracku Loungue Lizard.
JeN Hovorka mimochodem vydal nedávno track s Markem Urbánkem a Kristinou Mihalovou. Nevím, jestli znáte Hiatus Kaiyote – je to dost podobný. Je to skvělý!
Mezi extroverzí a intimitou, racionalitou a intuicí, temným beatem a jemnými vokály, Pardubicemi a Manchesterem… a hlavně mezi nebem a zemí. Tam někde se pohybuje KUBA. Třiadvacetiletému Kubovi Kalousovi nedávno vyšel track PABLO, který si sám napsal, nazpíval i zprodukoval. Určitě o něm ještě uslyšíme! A poslechnout si ho můžete i teď hned.
Slovenská multiinstrumentalistka, ale hlavně zpěvačka Sisa Feher (se kterou Tonda Dlapa taky vystupuje) je hudebnice mnoha tváří. Jak sama říká: „Ja jednoducho skladám, čo mi napadne a potom to niekde zapadne.“ A rozhodně to stojí za to. Na posledním koncertě se přiznala, že sama neví, jak se s kapelou v různém složení vlastně jmenují, takže do toho nechci příliš zabrušovat, znáte to. Pojďte si to radši poslechnout. Sisa Feher & Fehero Rocher a jedna starší ukázka z alba Cirrus – Cheater Lover.
Další linkou je BARDO, které vytvořila Sisa společně s kytaristou a skladatelem Vladkem Miklasem. Album vycházející ze slovenské přírody, lesů a jezer. Nedávno vydali Postapokalyptickou baladu. Nemá ale tak tragické vyznění, jak by někoho z názvu mohlo napadnout. Je o přijetí rozpadu, jako neoddělitelné součásti života. Poetické.
Vladko Miklas je taky součástí kapely slovenské písničkářky Katarzie. Ale tu jednak, doufám, už všichni znáte a druhak letos nic nového nevydala. Nevadí.
Na koncertě Sisy Feher jsem se náhodou potkala s kluky z Good Times Only (a byl to jářku dobře strávený čas, hehe), kteří do tohoto mého soukromého československého žebříčku rozhodně patří. Čistej zvuk, houpání v bocích a text, kterej překvapivě nezní ani jako příliš velký klišé – a to ani v češtině, což je pro většinu českých kapel nedosažitelným cílem, o který ale hlavně ve většině případů i zcela přestali usilovat.
Další projekt, ve kterém má prsty Tonda Dlapa je nové album Discover slovenské zpěvačky a houslistky Nina Rosa. Melancholické housle a kytara se okořeněné o akordeon snadno zvrhávaj v živelný tanec – třeba v písni Estrella. Přikládáme ale Never Looking Back, ke kterýmu mají i originální klip. Jo a vím, že se nikdo neptal, ale trochu mi to připomíná Navarovou.
Nina spolupracovala také s Bárou Zmekovou, která je další na mém seznamu oblíbenců (který není řazen podle preferencí, ale zcela náhodně). Je to poměrně provázané, že? Bára má společného s výše zmíněnými kromě toho, že je také extrémně nadanou multiinstrumentalistkou, i to, že se v její tvorbě prolínají různé hudební žánry – mezi nejvýraznější patří jazz, folk a elektronika. V březnu jí vyšlo druhé album LUNAVES, se kterým v prosinci odehraje několik koncertů. Těším se!
Asi nejtemnějším albem roku 2019 je Září od Zvíře jménem podzim. Muzikantský masterpiece – neuvěřitelné složení hudebníků, kteří vytvořili neuvěřitelně silnou muziku. Já osobně si ji ale musím dopřávat po dávkách, abych všechny ty emoce a tóny zvládla vstřebat. Dejte si, po lžičkách.
Poslední z tohoto seznamu, ale určitě ne posledním českým nebo slovenským muzikantem, který stojí za zmínku, je pro dnešek 7krát3. O jeho 12 problémech a první show si můžete přečíst tady. Hlavně si ale tohohle mimozemšťana z Budějc poslechněte!
Za zmínku taky určitě stojí Carpet Cabinet, Leto s Monikou, The High Corporation, Kalle, Acute Dose, Role, Manon Meurt nebo třeba vesmírní Bert & Friends a mnoho dalších. Bohužel seznam byl (mnou) omezen jen na 11 kousků. Tak o zbytku třeba zase někdy příště! Navíc pokud vás při čtení mého seznamu napadaly věci jako: „Vždyť jí tam chybí tohle a taky támhleto!“ jen a pouze to dokazuje, že tu zkrátka máme co poslouchat! A to je jedině dobře.
úvodní fotku fotila Adéla Smrčinová