Možná jste o Štěpánovi Hebíkovi, alias 7krát3 ještě neslyšeli. O týhle nový posile Bigg Boss labelu ale rozhodně ještě uslyšíte! A nejvíc bych vám doporučila slyšet to naživo. První show, kterou si 7krát3 střihl ve svým rodným hoodu – Českých Budějovicích, za to totiž fakt stála. Navíc nepřijdete díky promakaným projekcím ani o vizuální stránku jeho tvorby, která se pro něj stala i za tak krátkou dobu působnosti, dost signifikantní. Pojďme si ale s pomocí prvních 4 singlů, který má Štěpán zatím na triku, představit, o co tady vůbec jde.

Promiň není láska na první poslech. Jak na to lidi reagovali? 

Když si to člověk poslechne poprvý, řekne si jenom wtf?! Pak si ten song pustí znovu, pak ještě jednou a už je lapenej. Promiň mi pomohlo definovat se na scéně jako někdo, kdo si může dělat, co chce. Jak v rámci tracků, textů, tak i vizuálů.

Nejen já jsem si to rychle zamilovala. Bylo ale i dost negativních reakcí. Nerozhodilo tě to? 

Tak ty jsou vždycky, když děláš věci jinak. Spousta lidí, hlavně z hudební scény, cení, že to dělám po svým. Jedinečnost je pro mě naprosto zásadní. Kdybych dělal muziku, která se líbí všem, tak nemá moc dlouhou životnost, ztratila by se v moři dalších průměrných songů. Nikomu žádnej hejt neberu, ale komentáře typu“Ať chcípne ten zmrd!” mi přijdou fakt mimo. Člověk, kterej tohle vypustí, musí mít rozhodně víc než 12 problémů. Hlavně sám se sebou.

Pastelovej klip je z dílny Benjamina Buttlera a troufnu si říct, že v Čechách nemá obdoby. Na světový scéně je ale podobně lazený tvorby už docela dost. Čím jste se inspirovali? 

Inspirovali jsme se vizualizací jednotlivých scén a situací. Spousta lidí mi pak poslalo podobný klipy. Do jistý míry se podobají, ale předtím jsem je neviděl, takže za mě je to originál!

S Bigg Bossem tě propojil Oliver Lowe. Kolik lidí před ním jsi se svými problémy obešel? 

Se svýma trackama obcházím pořád stejný lidi, který mi průběžně dávají feedback. Mám lidi, jejichž názoru si vážim a který mě drží při zemi. S Oliverem jsme předtím komunikovali kvůli různým beatům, který nabízel umělcům, a když jsem mu poslal tenhle track, hrozně se mu líbil. Po session v jeho studiu mi pomohl spojit s Bigg Bossem.

Jak probíhá takové “přijímací řízení” do Bigg Bossu? Musí se na tom shodnout všichni stávající členové? 

Velké slovo tam má určitě Vladimír. Ale vždycky, když se děje něco většího, tak se celej label sejde a dá hlavy dohromady. Byl jsem přijat prostě jako nová tvář, s klukama si rozumím. Jsem rád, že jsem zrovna v Bigg Bossu. Baví mě, jak široký záběr mají, ať už se jedná o jednotlivý žánry nebo třeba jejich přesah do architektury, knih atd.

Promýšlel jsi image 7krát3?

Jeden z aspektů, proč mě přijali, bylo právě to, že jsem to měl všechno promyšlený. Sami říkali, že ještě neviděli, že by takhle přišel artist s hotovýma věcma a jasnou vizí. 

Hudba jsou pro mě hlavně dobrý muzikanti, který hrajou na živý nástroje.

Jaký jsou tvoje vize, plány do budoucna? 

Moje vize jsou to, co realizuju. Co se týče plánů do budoucna, v prosinci vydám EP. Kromě aktuálních 4 singlů přidám ještě 2. Jeden z nich je pozitivní song, takovej výlet do neznáma funky vzducholodí. Druhej je o mojí cestě tam, kde jsem teď. Přizval jsem si k tomu Johny le Pazz, kterej má úplně neuvěřitelnou flow. Jinak bych chtěl víc koncertovat a rád bych dal v delším časovém horizontu dohromady nějakou kapelu. Hudba jsou pro mě hlavně dobrý muzikanti, který hrajou na živý nástroje.

Do tý doby budeš koncertovat sám? 

Nebude tam ani DJ. Poprvý v životě budu na podiu stát úplně sám, tak jsem dost zvědavej. Ale aspoň budu vědět, na čem jsem! 

“Teď pobývám tu, teď pobývám tu…” Zní to trochu, jako bys tu byl jenom na návštěvě! Jaká je tvoje filosofie, ať už se bavíme o hudbě nebo o životě obecně? 

Tak možná jsme tady všichni jenom na návštěvě! Filosofie mý hudby spočívá v tom, že se v ní nebojím přiznat žádnou emoci. Smutek, radost, vtip, žal… Každá písnička v sobě musí mít nějaký příběh. Skládám ji v nějakém moodu a to by se mělo donést k posluchači, ať už tím, že se ho to dotkne příběhem, vibem nebo textem. Jinak obecně si z různých filosofií tahám to, co ke mně sedí. To, v čem se cítím svobodnej.

Má to takovej posmutnělej vibe. Vzpomínáš na dětství rád? 

Je to takový posmutnělý. Táta nám natáčel celý dětství. Měl jsem jedno období, kdy jsem se k těm záběrům hrozně upnul. Sledoval jsem to a hrozně jsem tam chtěl bejt. Je v tom nějaká nostalgie, touha se vrátit do těch dob.

Člověk by měl bejt spokojenej nahatej, úplně bez čehokoli, jen sám se sebou.

V tracku se děsíš představy, že by ti máma vyhodila starý věci z dětství. Jsi takovej sběratel, jo? 

No, jsem takovej vetešník. Mám rád věci, ke kterým mám vzpomínku, nechci jí pustit. Zároveň vím, že schraňování věcí je nebezpečný a že by se k nim člověk neměl upínat. Zbytečně ho to kotví a to není správná cesta. Člověk by měl bejt spokojenej nahatej, úplně bez čehokoli, jen sám se sebou. Ale autíčko z dětství je autíčko z dětství!

Máš malého syna. Myslíš, že mu tvá tvorba bude připadat cool, až bude starší? 

Tyjo, to je těžký! Doba je tak rychlá, že vůbec nevím, jaká hudba bude cool za 20 let. Já se třeba rád vracím 30 let zpátky a objevuju tam tak nadčasový věci, díky kterým věřím, že moje tracky můžou bejt cool i za těch 20 let. Určitě bych chtěl, aby se za mě nemusel stydět!

Oba tví rodiče jsou muzikanti. Vedli tě k hudbě od mala?

Mamka mě doslova nutila hrát na piano, nenáviděl jsem to. Cvičení vypadalo tak, že mi svýma rukama pokládala moje prsty na klaviaturu proti mojí vůli. Tenkrát bych se radši honil někde za fotbalovým míčem. Dneska jsem jí za to ale vděčnej, čerpám z toho. Nejsem schopnej sednout k pianu a zahrát ti písničku na přání. Jsem ale schopnej na něj složit song. Většina songů vzniká u piana. Občas ale začínám i u bicích nebo zpěvu. 

Když řekneš v angličtině I love you, tak jsi úplně v pohodě. V češtině vůbec.

Dřív jsi zpíval anglicky. Jak se cítíš v českých textech? 

V češtině je to těžký, všechno zní hned jako klišé. Když řekneš v angličtině I love you, tak jsi úplně v pohodě. V češtině vůbec. S texty se piplám dlouho, potřeboval bych v nich být produktivnější. 

Chceš se držet toho, že si texty píšeš sám? 

Už jsem dostal nabídky od několika zajímavých rapperů, že by mi něco napsali. Nebráním se tomu, ale uvidíme. Jasně, že když si budu dělat muziku i texty sám, tak to bude mít to největší kouzlo. Ale nebál bych se z toho i občas vystoupit a udělat něco ve spolupráci s někým jiným.

Proč 7krát3? 

7krát3 symbolizuje přesně to, co si v tuhle chvíli přeješ. Takže to víš asi sama, co je 7krát3. Tenhle symbol se mi navíc dost často zobrazuje, i když je pravda, že člověk má tendenci si to občas dopočítat sám. Slova nefungujou jenom tak, že je vyslovíme, ale fungují i jako vizuální entita.

Jsi fyzioterapeut. Ovlivňuje tě to nějak i v tvé tvorbě?

Samozřejmě! Vždycky, když něčemu věnuješ hodně času, tak tě to ovlivní. Jsem rád, že to dělám. Kdybych dělal jen hudbu, tak bych se pohyboval v ideální rovině života. Díky fyzioterapii vidím, že to takhle většina lidí vůbec nemá. Pracuju s dost nemocnýma lidma, který se o sebe třeba ani nemohou postarat a řeší úplně jiný problémy, základní hodnoty života. Nechává mě to pokorným k tomu, co mám a co můžu dělat.

Veřejný prostor trpí sterilitou a tím, že se do něj nenechá zasáhnout.

Tygrovanej sprej. Co se pod tím skrývá? Nějaký gráfka?

Je tam toho ukrytýho víc. Jedním z nich je, že veřejný prostor trpí sterilitou a tím, že se do něj nenechá zasáhnout. Pro mě sprejer není vandal. Další rovinou můžou být 2 lidi, kteří by se třeba mohli milovat, ale nikdy se nepotkaj. Nebo se milujou a neumí si to říct. Daší roviny ať si každej najde sám.

Přizval bys Jirku Korna, i kdyby tě k němu lidi nezačali přirovnávat? 

Asi jo. Když jsem to skládal, cítil jsem z toho takovou devadesátkovou, kornovskou energii, takže jsem ho tam tak nějak slyšel. Přirovnání k němu mě jen vyhajpovalo k tomu, abych to fakt udělal. Jsem rád, že do toho šel, protože co mi ostatní muzikanti říkali, tak Jirka nejde úplně do všeho. A asi se mu to líbilo fakt hodně, protože mě přemlouval, ať mu písničku věnuju, aby ji mohl hrát on.

Rappeři furt machrujou s nějakýma auťákama, tak jsem jim chtěl trochu vytřít zrak.

Co to lambo?! 

To byl trošku voser. Bylo hrozně těžký to auto vůbec dostat, přepravit ho na lokace. Má strašnou hodnotu, vůbec jsem si netroufl riskovat a řídit ho. Když se pak odvezlo, spadl mi kámen ze srdce. Ale stále to za to. Rappeři furt machrujou s nějakýma auťákama, tak jsem jim chtěl trochu vytřít zrak nějakou fakt pořádnou jebou. 

Zrak včera večer vytřel i budějckýmu publiku. To se ke svým problémům po první sloce Promiň hodně rádo a hlasitě přiznalo. Úvodní rozpačitost si dost užili DJs a I.Q., kteří hráli před 7krát3. Když na stage vběhl on a přivítal nás na své funky vzducholodi, nebylo co řešit. Tak až nebudete chtít nic řešit a zrovna bude někde ve vašem okolí hrát 7krat3, neváhejte a běžte tam. Tygrovanej sprej, tygrovanej sprej, až odhalíš význam ve zdech ukrytej…

fotil Kuba Zeman

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit