Zjizvená tvář patří mezi kultovní filmy, které by měl minimálně jednou za život vidět každý milovník klasických gangsterek. Jak sám Al Pacino řekl, Tony Montana patří mezi jeho nejlepší a nejoblíbenější role a tak vůbec není divu, že se Scarface dočkal mnohých ocenění. Příběh je zasazen do osmdesátých let a stal se doslova symbolem tehdejší kruté doby. Zde si můžete přečíst třináct zajímavostí o snímku, které jste možná nikdy neslyšeli.

Scénárista na kokainu

Jeden z hlavních scénáristů Oliver Stone po několika letech od natočení filmu v jednom rozhovoru přiznal, že během psaní scénáře bojoval on sám se závislostí na kokainu.

llello

Al Pacino, představitel Tonyho Montany, použil ve filmu několikrát slovo “llello”, což v doslovném překladu znamená kokain. Tohle slovo bylo v podstatě čistou improvizací Al Pacina, který ho pochytil, když pečlivě studoval kubánský slang.

Tajemný prášek

Režisér Brian De Palma použil při natáčení místo skutečného kokainu obyčejné sušené mléko. Když pak ale jednotlivé scény sledoval, trval na tom, že sušené mléko není dostatečně autentické. Místo mléka použil neznámý bílý prášek, jehož složení znal pouze on sám a dodnes nikomu neprozradil, z čeho byl prášek vyrobený.

Zranění hlavního hrdiny

Ve finální scéně, kde Tony Montana střílí do gangsterů v jeho vile, se Al Pacino zranil. Při přebíjení zásobníku se popálil o horkou zbraň a štáb musel přerušit natáčení. Nejen, že scéna pak musela být natočena celá znovu, ale díky tomuto zranění musel Al Pacino na dva týdny přerušit natáčení.

Trendsetter

Tony Montana ve filmu nosí barevné a velmi křiklavé košile, což výrazně ovlivnilo módu v USA v osmdesátých letech. Zároveň si tehdy spousta mužů začalo vyholovat “jizvu” přes obočí… tak, jak to měl ve filmu Tony.

Protestující Kuba

Tvůrci filmu měli často potíže s Kubánci, kteří proti natáčení nejednou protestovali. Vadilo jim, že líčí Kubánce v tom nejhorším světle a báli se, že to výrazně ovlivní pohled ostatních na jejich národ.

Skutečné případy

Kritici vyčítali režisérovi Brianovi De Palmovi, že film obsahuje příliš násilné a krvavé scény a trvali na jejich vyřazení. Režisér si však trval na svém a tvrdil, že tyto scény divákovi přiblíží tehdejší krutou dobu. Navíc všechny krvavé scény byly inspirovány skutečnými případy, které Brian De Palma objevil při zkoumání policejních záznamů.

Pečlivá příprava

Al Pacino se na svou roli připravoval opravdu důkladně. Chtěl, aby si diváci skutečně mysleli, že je z Kuby. Proto strávil několik hodin denně s učitelem, který ho učil správnému přízvuku.

Mia Wallace

Quentin Tarantino uvedl, že Zjizvená tvář patří mezi jeho nejoblíbenější filmy. Dokonce postava Mii Wallace z Pulp Fiction, byla silně inspirována postavou Elviry Hancock, kterou ve Zjizvené tváři ztvárnila Michelle Pfeiffer.

O čtyři roky starší máma

Roli maminky Tonyho Montany si zahrála Miriam Colon. Ve skutečnosti je však Miriam jen o čtyři roky starší než Al Pacino.

John Travolta jako parťák Tonyho Montany

Tonyho parťáka Mannyho Ribberu měl původně hrát úplně jiný herec. Do role Mannyho bylo zvažováno hodně umělců a jedním z nich byl i John Travolta. Konkurz však nakonec vyhrál Steven Bauer a to hlavně díky svému typickému jihoamerickému vzhledu a přízvuku.

Rap místo klasiky

V roce 2003 byl film znovu uveden do kin. Před uvedením nabídlo studio režisérovi Brianu De Palmovi, že by původní hudbu nahradily rapové skladby, které se filmem inspirovaly. Režisér tuto nabídku striktně odmítl.

Joe Montana

Jméno Tony Montana napadlo scénáristu Olivera Stonea při sledování amerického fotbalu. Mezi jeho nejoblíbenější hráče patřil Joe Montana, který zrovna běhal na hřišti. Na jeho počest postavu pojmenoval právě po něm.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit