Rekonstrukce jako šlechtění bonsají. Ateliér A8000 se při rekonstrukci českobudějovického pavilonu Z inspiroval zemí vycházejícího Slunce a tamějším pěstování miniaturních stromků v miskách. Odstraní jednu část, aby druhá mohla vyniknout.

Kdokoliv, kdo někdy navštívil areál Výstaviště v Českých Budějovicích, si mohl všimnout místního pavilonu Z. Tento architektonický skvost ze 70. let 20. století ho může zaujmout svými třemi, na sobě naskládanými kvádry. Postupem času byla tato hmotová kompozice potlačena a zmizela v šumu okolí. Ateliér A8000 se ale rozhodl dát této budově druhou šanci a poskytnout jí prostor.

Při samotném plánování, co s pavilonem, viselo ve vzduchu i riziko demolice. Nakonec se ale architekti z ateliéru rozhodli, že tento vizuálně pozoruhodný betonový kolos zachovají. „Trojice kvádrů gradujícího objemu nám přišla zajímavá a chtěli jsme ho zachovat a dále s tímto principem pracovat. Lidská stránka a respekt k původnímu autorovi je rovněž nezanedbatelnou součástí rozhodování. Pavilon je na výstavišti od sedmdesátých let, za tu dobu má svou historii a je nedílnou a jedinečnou součástí její historie – při demolici by místo ztratilo svůj genius loci.“ uvedl Daniel Jeništa z ateliéru A8000.

Vzdušnost, střídmost a nádech minimalismu. To jsou přednosti celého návrhu, který rozdělil budovu na dvě pomyslné části. Prostor té pravé bude uzavřený. Naopak část levá by měla podle slov architektů být maximálně volná a vzdušná, pouze s předěleným systémem závěsů. Zázemí včetně veškerých potřebných technologií je zakomponováno do jednoho modulu, aby zabíralo co nejméně místa. Pavilon bude také postrádat na barevnosti a na počtu využitého materiálu, aby vznikla, a především vynikla nová forma čistoty. Zásadní změnou projde celkově exteriér budovy. Pohledově se sjednotí prostřednictvím bílé fasády a bílé střechy a díky copilitové prosklené stěně.

Nově bude moci nabídnout hlavní sál s kapacitou 800 míst pro sezení či 1200 pro stání či zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí. Jedná se zatím o největší investici Výstaviště České Budějovice za posledních deset let. Celkově se rekonstrukce pohybuje ve finanční výši 135 milionů korun. Slavnostně by měl být otevřen na události Země živitelka koncem měsíce srpna letošního roku.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit