Na první pohled se může zdát český finanční trh jen malou rybou v obrovském rybníčku a nabízí se otázka, zda má smysl vůbec české akcie sledovat. Existuje ale několik důvodů, proč do svého portfolia zahrnout domovské investice. Na nákupu akcií některých českých společností se dá velmi slušně vydělat a jsou takové, které svým majitelům vydělávají poměrně stabilně. Na druhou stranu se na mnohých dá výrazně prodělat. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody, a které společnosti by vás mohly zajímat?

Výhody českých akcií

  • Jsou často relativně levné.
  • Nezažívají takové extrémní výkyvy.
  • Vysoké dividendové výnosy dosahují v průměru pěti procent.
  • Protože se nejedná o cizí měnu, nemusíte řešit kurzové riziko.
  • Danou společnost můžete mnohem lépe sledovat a analyzovat.

Nevýhody českých akcií

  • Výběr na českém akciovém trhu se ani zdaleka nemůže rovnat tomu světovému.
  • Menší výběr znamená často větší poplatky za zprostředkování.
  • Světové akcie mají větší likviditu a také volatilitu.

Dívejte se na akcie nejen z hlediska likvidity, ale i z hlediska výnosu. Ten je hodně závislý na času, protože čím déle akcie držíte, tím více je pravděpodobné, že na nich vyděláte. Není dobrý nápad je nakoupit a okamžitě prodat třeba jen proto, že jejich hodnota během posledních 14 dnů o něco klesla. Samozřejmě ale vždy záleží na vaši investiční strategii.

Zajímavé a nezajímavé akcie na českém trhu

Mezi ty, které by pro vás mohly být zajímavé patří určitě akcie velkých a solidních společností. Tam je velký předpoklad, že hodnota společnosti (a také akcií) poroste. Zajímavé mohou být také akcie menších společností, které mohou dosáhnout v krátké době nadprůměrných zisků. Tyto akcie mají ale nevýhodu v tom nejsou tak úplně zajímavé, protože se s nimi obvykle tolik neobchoduje a může vzniknout problém je prodat.

Nejzajímavější české akcie

Zajímavých českých akcií není tolik, ale máte zaručeno, že jsou kvalitní od kvalitních společností. V případě potřeby se rychle prodají.

1. ČEZ

ČEZ patří rozhodně k těm nejznámějším na českém akciovém trhu. Je to velmi významná energetická společnost nejen u nás, ale i ve střední a jihovýchodní Evropě. Vzhledem ke stále rostoucím cenám elektřiny nákupem akcií pravděpodobně neprohloupíte. V loňském roce vyplácela za dividendu 24 Kč.

2. Philip Morris ČR

Protože Philip Morris pracuje s tabákem, nepodléhá tolik ekonomickým výkyvům, má skvělou kapitálovou strukturu, žádnou zadluženost a volný kapitál. Možná proto vyplácí největší dividendy. V loňském roce to bylo 1600 Kč. Zakoupíte je samozřejmě také dráž než u mnohých dalších.

3. Akcie bank

Stálé a poměrně zajímavé jsou akcie bank, jako je Moneta, která má u nás velmi dobré jméno, neustále se rozvíjí a investuje. Mezi stabilní se rozhodně řadí také Komerční banka, Erste Bank a Vienna Insurance Group. Na dividendách v roce 2019 vyplatila Moneta 6,15 Kč za akcii, Komerční banka 51 Kč, Erste Bank 1,40 Kč a Vienna Insurance 1 Kč.

4. Avast

Český Avast dělá opravdu kroky správným směrem. Překonala svou vlastní hranici ceny za akcii. Jen v loňském roce stouply jeho hodnoty o 9 %. V září 2019 dosáhla dividenda 0,044 dolaru za akcii.

5. Kofola

Nápojová společnost Kofola je vhodná pro ty, kdo nechtějí investovat vysoké sumy. Společnost je velmi flexibilní, rozhodla se vstoupit na trh s kávou a koupila společnost Espresso. V roce 2019 byla akcionářům vyplacena dividenda 13,5 Kč za akcii.

Touching stock market graph on a touch screen device.

Chcete koupit české akcie, ale nevíte kde?

Pokud jste se rozhodli pro nákup akcií, budete potřebovat otevřít obchodní účet. Díky internetu je dnes vše velice jednoduché a prostřednictvím platforem, které si pustíte na svém PC, to zvládnete během chvilky.

V tomto případě je tím nejdůležitějším krokem výběr brokera, u kterého chcete obchodovat. Tam se zaregistrujete, otevřete svůj obchodní účet a převedete na něj nějaké peníze. Možností máte poměrně hodně, jen si dejte pozor, aby zvolený broker obchodoval vámi zvolené akcie.

Příjemné uživatelské rozhraní, jednoduchou obsluhu v češtině a dobrou zákaznickou podporu poskytuje broker XTB. U brokera lze obchodovat mimo akcie také forex, kryptoměny nebo třeba indexy. Platforma je přehledná, k dispozici je i demo účet a při vyšších objemech peněz neplatíte vysoké poplatky. České akcie rozhodně nemusí být jen nudné. Mají svá pozitiva i negativa a rozhodnout se o investici musíte vy sami, podle svých preferencí.

 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit