Opatření spojená s koronavirem omezila nebo úplně zakázala většinu kulturních akcí včetně koncertů. Naštěstí je možné si některé, které jsou již za námi, připomenout a zhlédnout na internetu.

Každým dnem čekáme na to, až budeme moci znovu naběhnout do kotle na koncertě našeho oblíbeného umělce, zničit si celé tělo v moshpitu a pak rozjímat nad skvělým zážitkem, jenž jsme právě zažili. Ačkoliv se omezení kvůli koronaviru pomalu, ale jistě začínají uvolňovat, tak si pravděpodobně ještě stejně budeme muset na živé hudební zážitky nějaký ten pátek počkat. Naštěstí žijeme ve 21. století, většina domácností disponuje připojením k internetu, a vy si tak můžete vychutnat koncerty a živá vystoupení umělců, kteří se ocitli v těžké situaci, a teď se z ní snaží dostat aspoň pomocí livestreamů.  Samozřejmě to nenahradí ten pocit, když stojíte pod pódiem a beztrestně řvete text své oblíbené písně, přičemž si lidé vedle vás hromadně odřezávají uši, ale i tak můžete své idoly aspoň snadno podpořit.

Pokud vám ale ani současní umělci a přímé přenosy jejich vystoupení nestačí, můžete zkusit zapátrat trochu do historie. Třeba budete překvapeni, kolik záznamů z živých vystoupení je na internetu. Třeba ani nevíte, jak dlouhou tradici již má natáčení koncertů, i když dříve se hned všechno neobjevilo na Instagramu. Třeba uvidíte svého dědečka v kotli na záznamu z Woodstocku. To vše je možné, ale abychom vám ušetřili dlouhé hodiny prohledávání, tak vám nabízíme přehled těch nejslavnějších a největších hudebních vystoupení napříč žánry a dekádami, které si můžete vychutnat i z domova. Výběr je zobrazen v pořadí podle data konání.

The Beatles – Shea Stadium (1965)

Tito čtyři nenápadní kluci z Liverpoolu spolu začali koncertovat v roce 1960. V té době ještě nikdo netušil, že o pět let později prodají na jeden ze svých největších koncertů více jak 55 tisíc lístků a naplní celý stadium newyorského baseballového týmu Mets. Po celou dobu jeho trvání nebylo údajně ani možné přes řev fanoušků Beatles slyšet. Ale možná právě to z tohoto koncertu dělá to, čím je.

Jimi Hendrix – Woodstock (1969)

Na festival Woodstock mělo původně dorazit okolo 60 tisíc lidí. Nakonec se z něj stal jeden z největších festivalů vůbec a důležitý milník v historii rock and rollu. Nakonec sem totiž dorazilo více jak 400 tisíc účastníků a ačkoliv byl o Woodstocku natočen celý tříhodinový oscarový dokument, tak rozhodně doporučujeme samostatně zhlédnout i legendární výstup Jimiho Hendrixe, který zde rok před svou smrtí odehrál jeden z nejznámějších kytarových koncertů.

Jimi Hendrix na Woodstocku

Pink Floyd – Pompeje (1971)

Každé vystoupení na tomto seznamu je svým způsobem jedinečné. Toto však možná jen o něco více než ostatní. “Koncert” Pink Floyd v Pompejích z roku 1971 se totiž odehrál bez diváků. Čtveřice ve složení Roger Waters, David Gilmour, Nick Mason a Richard Wright zde v prázdném amfiteátru nahrála pravděpodobně nejznámější koncertní film, který zaručuje dvě hodiny a padesát jedna minut kvalitního hudebního zážitku, který doteď svým kouzlem předbíhá dobu.

Queen – Wembley (1986)

Skupině Queen se v poslední době dostalo velké popularity díky filmu Bohemian Rhapsody z roku 2018. V něm je dokonce zrekonstruován jeden z nejslavnějších koncertů kapely vůbec. Jde o 20 minutový set z benefičního koncertu Live Aid. Ačkoliv šlo bezpochyby o jedinečné vystoupení, tak Queen odehrál o rok později na stejném stadionu svůj vlastní skoro dvouhodinový koncert, na který by si měl udělat čas každý, komu běhal z Live Aid mráz po zádech.

Iron Maiden – Rock in Rio (2001)

Jeden z největších a nejznámějších koncertů této heavymetalové kapely se odehrál na festivalu Rock in Rio v roce 2001. Tehdy na jejich vystoupení v Riu dorazilo neuvěřitelných 250 tisíc fanoušků a Iron Maiden z něj dokonce vytvořili živé album s originálním názvem Rock in Rio. Na stejném festivalu ale vystoupili mnohokrát včetně prvního ročníku v roce 1985 i zatím posledního, který se uskutečnil minulý rok a byl natočen také, tentokrát dokonce ve vysokém rozlišení.

Dimitri Vegas & Like Mike – Tomorrowland (2014)

Teď se posuneme o 13 let dopředu. Hudba prošla svým vývojem a vzniká mnoho nových hudebních stylů. Z často ilegálních techno parties nasáklých drogami se staly obrovské hudební festivaly, které nabízejí naprosto odlišné druhy elektronické hudby. Jedním z nich je belgický Tomorrowland, který od jeho založení v roce 2006 navštívily miliony návštěvníků. O jeden z nejproslulejších setů se zde v roce 2014 postaralo bratrské duo Dimitri Vegas & Like Mike.

Dimitri Vegas & Like Mike na Tomorrowlandu

Travis Scott – Openair Frauenfeld (2017)

Kromě elektro hudby se v posledních dvou dekádách změnil i rap a pohled na něj. Ve 21. století zažívá největší rozkvět a z malých městských klubů přesunul na obrovské stage na vlastních festivalech. Jedním z představitelů nové generace rapperů je americký mladík, který si říká Travis Scott. Ten světu ukazuje, že rap už není jen pro malou sortu lidí, ale že zaujímá davy. Jedním z takových důkazů je jeho vystoupení na festivalu ve švýcarském městečku Frauenfeld.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit