Investiční skupina DRFG aktivně rozšiřuje svou divizi DRFG Medical, kterou má na starosti Rudolf Matějka. Ten pro Davida Rusňáka buduje síť lékáren Na zdraví, kterých je v současné chvíli 15 po celé republice.

Přebíráme fungující a zavedené lékárny, pokračuje Matějka

Strategií v budování lékáren je přebírat již fungující a zaběhlé lékárny. „Lékárny nestavíme na zelené louce. To by z investičního hlediska vůbec nedává smysl. Raději přebíráme zavedené lékárny. Právě jednáme o převzetí dalších,“ říká Matějka.

Lékáren bude ubývat, odhaduje zástupce investiční skupiny

V současné době je v Česku kolem 2 600 lékáren, z nichž jsou tři čtvrtiny v rukou soukromníků. Matějka se domnívá, že během následujících pěti let bude z trhu mizet 50 až 100 lékáren každý rok. „Myslím, že v celé republice je asi 300 lékáren, které stojí za to koupit. Zbytek podle mě nemá hodnotu. Po 25 letech se obnovuje generační cyklus, staví se nová sídliště, dochází k přesunu center a mnoho lékáren již svou lokalitu „přežilo.“ dodává Matějka.

Do portfolia DRFG Medical přibývají lékárny v provozním zisku

„Kupujeme lékárny, které jsou v provozním zisku. Lékárny často mívají problém uřídit své cash flow, nebo jsou na hranici zisku a ztráty. Například ve Vyškově DRFG koupila celou budovu poliklinity, jejíž součástí byl lékárna. Původní provozovatelka během transakce převodu upadla do insolvence, nicméně šlo o výjimečný případ. Lékárnu brzy otevřeme,“ pokračuje Matějka.

Napříč regiony jsou mzdové náklady podobné, liší se cena nájmů

Lékárny Na zdraví se převážně vyskytují v menších městech, kde jsou více na očích. Například jen v Praze je 350 lékáren a konkurence je velká. Například lékárna v Kamenici nad Lipou má lepší výkony než pražská ve Faustově domě, protože je v třítisicovém městečku jediná. „Původně tam byly v provozu dvě lékárny s průměrným výkonem. Obě jsme koupili a jednu z nich zavřeli. Napříč regiony jsou náklady na mzdy v podobné úrovni, ale nájem je v menších městech nižší, což je investičně zajímavější,“ uzavírá Matějka. DRFG má jasnou vizi a bude dál investovat do zdravotnictví.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit