Tento měsíc by neměli promeškat žádní filmoví fanoušci. V Praze se po celý březen budou konat tři filmové festivaly: Festival otrlého diváka, zameřený na pokleslou kinematografii, lidsko-právní Jeden svět a vše zakončí Febiofest.

Festival otrlého diváka

První z výše jmenovaných, tzv. Otrlec, se bude konat od 8. do 13. března v kině Aero na pražském Žižkově. Tématem této letošní jarní sklizně je nákaza. Celý festival slavnostě zahají film Skautský průvodce zombie apokalypsou, který měl premiéru loni, těšit se můžete ale i na starší skvosty. Spektrum žánrů je jako vždy velmi široké, od současných hororových klenotů přes nesoudné akčňáky a povznášející fart art až po netušené perly evropské, exotické či pornografické kinematografie. Z prostoru samotného kina se na týden stane epidemiologické centrum, kde nebudou chybět ani speciální drinky pro otrlé. Téměř všechny projekce budou vyšperkovány živým dabingem či simultánním překladem, pro některá promítání bude připraven i interaktivní program.


otrlec2016plakat


Jeden svět

Téměř ve stejnou dobu, od 7. do 16. března, bude probíhat lidsko-právní festival Jeden svět v Praze, nově už v osmi kinosálech. Zastřešujícím tématem se stalo v dnešní době velmi aktuální Hledání domova. Samotné filmy jsou rozděleny do třinácti samostatných kategorií, kterým vévodí Hlavní soutěž. Mezi filmy mají samozřejmě zastoupení i ty české, ale bude promítán například i jeden z letošních oscarových kandidátů film Cartel land. Největší změnou oproti loňskému roku je nově zřízené divácké centrum v galerii Lucerna, kde si budete moct poslechnout radio dokumenty nebo si zkusit brýle s 3D realitou. Každou projekci doprovodí následná diskuze s hostem, v Městské knihovně pak bude každý večer panelová debata a v Kině 35 se budou konat masterclasses. Doprovodný program dále zahrnuje cyklojízdu, velký koncert v Rock Café zaštíten platformou Hatefree nebo umělecký projekt, kdy si dobrovolníci mohou nechat vytetovat po jednom písmenu z listiny lidských svobod. Po oficiálním zakončení a předání cen se festival přesouvá do regionů, kde bude až do poloviny dubna.


JS16_PRAHA_CZ_VIZUAL_A4_WEB_SVET


Febiofest

Jako poslední proběhne festival Febiofest, který se uskuteční od 17. do 25. března v multikině Cinestar na pražském Andělu. Ač ještě nebyl zveřejněn kompletní program, jsou známí hosté, mezi něž patří třeba Daniel Brühl, představitel Nikiho Laudy z filmu Rivalové, který na festivalu představí thriller Kolonie odehrávající se za Pinochetova režimu. I Febio odpovídá na aktuální stav a zařadil sekci Uprchlíci. Dále láká třeba na oscarového vítěze Spotlight nebo na dva české filmy, jež uspěly na Berlinale – snímek Já, Olga Hepnarová a vítěz divácké ceny Nikdy nejsme sami. Zahájení se bude konat v Obecním domě a bude promítán film Carol. Doprovodným festivalem je Febiofest Music Fest, který se uskuteční v garážích kina a bude zcela zdarma. Vystoupí zde například Cocotte Minute, Kieslowski, rapper Lipo či zpěvák Sebastian. Speciální budou projekce Culinary Cinema, kde po filmu bude následovat luxusní večerní menu v přilehlé restauraci od michelinských kuchařů. Po pražském zakončení se festival uskuteční ve čtrnácti regionálních městech.


febio


Pro zájem o podrobnější informace navštivte oficiální stránky událostí: Febiofest, Festival otrlého diváka, Jeden svět.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit