Máme tu další díl vašeho oblíbeného seriálu Koho sledovat na Instagramu. Dnes si představíme Jakuba, který velmi rád čte a přes Instagram chce ke čtení dokopat i další uživatele. Jeho mottem je Udělej si čas na čtení. Kdekoliv, kdykoliv.

Jakub Pavlovský na svém Instagramu s názvem @bookscalling odkazuje na web www.bookscalling.eu, kde se o celém projektu můžete dozvědět něco víc. Základem jsou fotky na Instagramu, kde celý projekt začínal. Fotky mohou na první pohled působit monotónně, kluk sedí uprostřed fotky a čte si knihu, není tomu ale tak. Fotografie ve vás vyvolají pocit zamyšlení, mnohdy vás i pobaví a pokud Jakuba sledujete, řeknete si třeba: ,,Kde se ten kluk asi vyfotí příště? Co zas vymyslí?”

Oficiální portrét od umělce Charlie Goff Deakinse (www.charliegoffdeakins.com)
Oficiální portrét od umělce Charlie Goff Deakinse (www.charliegoffdeakins.com)

Dost bylo představování, přečtěte si slova samotného Jakuba, který nám poskytl rozhovor a jeho projekt nám detailněji popsal.

Mnozí tě z Instagramu znají pouze pod jménem @bookscalling a možná ani neví, jaké je tvé pravé jméno a že je za tím vším něco víc. Mohl by ses nám představit a říct, o co se ve skutečnosti jedná?

Začnu tím, že nemám potřebu lidem nutit své jméno. V mém projektu jde především o knihy a o předvedení toho, že číst se dá opravdu všude a kdykoliv – samozřejmě někdy přeháním, ale to jen proto, abych na čtení upozornil. Opravdu po lidech nechci, aby si četli na zemi uprostřed rušné ulice… I když proč ne, že? Jinak základní informace o mě jsou napsané na mém profilu – jmenuju se Jakub, jsem kluk a jsem z Prahy. Kdo by chtěl vědět víc, stačí si kliknout na link www.bookscalling.eu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kdy tento projekt vznikl a co za jeho vznikem stálo?

Projekt vznikl v září loňského roku, kdy jsem měl chuť dělat něco, co ostatním udělá radost a zároveň budu podporovat dobrou věc. Mám rád knihy a časopisy, proto jsem chtěl dělat něco v této oblasti. Knih se v dnešní době čte méně kvůli všudypřítomnému internetu, a proto jsem začal podporovat čtení knih právě pomocí internetu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V blízké budoucnosti také plánuješ událost Daruj knihu seniorovi. Chtěl bys o ní něco říct našim čtenářům a případně je pozvat, aby se do akce zapojili?

Chci  pomáhat nejen šířením fotografií, skrz které ukazuju, že číst se dá kdekoliv a kdykoliv. Rád bych pomáhal i aktivnějším způsobem. Proto jsem vymyslel tuto akci. Lidé budou mít v sobotu 21. března 2015 v Galerii Vernon možnost darovat knihy, které přečetli a které již nepotřebují, seniorům do domova důchodců i ostatním starším lidem. Aby bylo darování osobitější, mohou do každé knihy napsat (tužkou) věnování budoucímu čtenáři – krátkou poznámku, zajímavou myšlenku nebo jen prosté přání.

Poté, co akce skončí a my budeme mít k dispozici vybrané knihy, převezeme je na jedno místo, kde je v klidu probereme a roztřídíme. Následně, po dohodě s každým domovem, knihy doručíme seniorům – každému osobně.

Na tvém Instagramu jsem si všiml, že máš fotku i ze Show Jana Krause. Byl jsi pozván na natáčení?

To sis všiml správně, ale na show jsem zatím pozván nebyl. Byl jsem tam poněkolikáté jako divák a před natáčením jsem si dovolil udělat fotku se slavným gaučem. Vtipné bylo, že po mně se tam vrhli další a taky se fotili. A pozvání od pana Krause by mi rozhodně nevadilo…

11018536_1614781705422148_373395601_n

Máš nějakou zajímavou příhodu z focení? Jaký byl tvůj nejbláznivější nápad na fotku?

Nejzajímavější je fotit se na místech, kde je hodně lidí. A potom na místech, kde jsou cítit pohledy přítomných – hlavně teda v tramvaji a v metru. Lidi na mě koukali a vůbec nechápali, o co mi jde. Jsem rád, že se nefotím sám, to bych se asi neodvážil. Vždy je se mnou někdo, kdo fotí. Výjimečná byla taky fotka s Ladislavem Špačkem (který je partnerem celého projektu – pozn.red.) ve Františkánské zahradě. Seděli jsme na zemi a kolemjdoucí nevěřícně kroutili hlavami až se jeden starší pár zastavil a řekl: „Pane Špačku, vy, takový gentleman, a sedíte na zemi?“ A pan Špaček odpověděl: „Je to pro dobrou věc!”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když už se to všechno točí kolem knich, přečetl jsi v poslední době nějakou knihu, kterou bys chtěl skutečně doporučit?

Určitě bych doporučil Inferno od Dana Browna, dále pak jakoukoliv knihu od Daniela Silvy a zajímavý byl rovněž příběh napsaný podle skutečných událostí Byl jsem dětský špión.

Je něco dalšího, co bys chtěl vzkázat všem, co toto čtou?

Určitě! Rád bych všem vzkázal, aby popřemýšleli o dobrovolnictví – především o pomoci seniorům. Je několik možností, jak se lidé mohou zapojit a zlepšit tak život starších, kteří jsou často sami nebo kterým už nikdo nezůstal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Líbí se Vám Jakubovy fotky a hlavně jeho myšlenka? Nezapomeňte ho sledovat na jeho Instagramu, mrkněte se na jeho web a podílejte se na akci Daruj knihu seniorovi!

foto1

Dále nezapomeň článek sdílet a sledovat CZECHMAG na Facebooku a jiných sociálních sítích!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit