Po více než třech letech se do Česka a znovu do pražské MeetFactory vrací liverpoolský producent, DJ a performer Matthew Barnes, jenž si umělecky říká Forest Swords. Tentokrát ovšem už v roli jedné z největších hvězd anglické elektronické scény. Své nové album Compassion, které vyšlo na labelu Ninja Tune, představí ve čtvrtek 28. září v MeetFactory.

Forest Swords rozetnul hudební scénu hned svým prvním EP Dagger Paths, jež ho katapultovalo na první místo žebříčku nejlepších desek roku 2010 podle prestižního FACT Magazinu. Bylo to jako blesk z čistého nebe: v době zvukově vyčištěných nahrávek totiž Matthew Barnes, jak zní jeho občanské jméno, předložil posluchačům nahrávku ovlivněnou post-rockem, ambientem, elektronikou i potemnělým folkem. Ve své hudbě povýšil organický šum a šelest na plnohodnotný hudební nástroj. Především ale do hry vrátil autentické emoce, které jsou stejně tak neuchopitelné jako univerzální.

Rychle nabytou slávou se Barnes nenechal zviklat – odmítal proud nabídek na koncertování a radši se věnoval přípravě zvukových instalací nebo produkování skladeb svých kolegů. Podepsal se pod píseň projektu How To Dress Well a připravil remix třeba pro These New Puritans. S autorským materiálem se vrátil v roce 2013 s albem Engravings, kdy přešel pod křídla předního elektronického labelu Tri Angle.

Engravings, jež Barnes kvůli atmosféře míchal na notebooku u řeky poblíž svého bydliště, představilo projekt Forest Swords jako svébytný mikrokosmos. Jde o nekompromisní manifest hudebních samotářů, kteří inspiraci nehledají u ostatních hudebníků, ale výhradně ve svém nitru. I díky tomu je deska Engravings nezařaditelná: můžeme v ní sice nacházet ovlivnění dubem, temný nátěr z ornamentálních kytarových motivů nebo těžko identifikovatelných samplů, ve výsledku ale nakonec půjde o přísně osobní deník, jenž na současné hudební scéně nemá obdobu. Trpělivost, která Matthewa Barnese provází od začátku kariéry, stále trvá, s novým albem si dal načas – nechtěl nic uspěchat. A protože vloni navíc dal přednost vydání záznamu hudby k tanečnímu představení Shrine, plnohodnotná novinka Compassion spatřuje světlo světa až začátkem letošního května.

Předchozí skladby Forest Swords jsou většinou instrumentální. Na novém albu přichází změna – do popředí se dere lidský hlas, který je často rozložený a rozsekaný, někdy trvá nepřirozeně dlouho a daleko více rezonuje. Celkově album, které bylo netradičně propagováno skrze WhatsApp, vyznívá jako jeden velký orchestrální opus, tracky se prolínají a vyprávějí jeden velký příběh složený z několika zdánlivě rozdílných světů. Reakce na aktuální politické dění ve světě nebo vzpomínky na tajemnou, historií nasáklou rodnou krajinu West Kirby… nemusíme pochybovat, že Forest Swords ve čtvrtek 28. září v MeetFactory dokáže, že Compassion je ideálním soundtrackem tohoto podzimu.

Více informací včetně možnosti zakoupení vstupenek předprodeji na www.meetfactory.cz.

Přihlaste se k odběru novinek!

Zanechat komentář

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar