Již za týden se do Deštného v Orlických horách začne sjíždět výkvět světového freeskiingu na sedmý ročník respektované zastávky světové série AFP, a to její “gold event” Soldiers 2018. V sezóně, jejímž vrcholem byly každoroční X Games v americkém Aspenu a jednou za čtyři roky se opakující Olympijské hry, se může připravovaný závod v Deštném pyšnit největším skokem celé tour a také nejpohodovější atmosférou při jednom z posledních velkých závodů.

Nejen obří skok, ale i velmi slušně obsazené startovní pole a doprovodný program jsou velkým lákadlem nejen pro závodníky, ale i pro diváky, kterých se každým rokem do Deštného sjedou tisíce z České republiky i ze sousedních zemí. “Letošní nabitá startovka se může pochlubit hned několika vítězi X Games a medialisty z předních světových soutěží. Pravděpodobně největším tahákem ale bude účast trojnásobného vítěze X Games a dvojnásobného medailisty ze Zimních Olympijských her z let 2014 a 2018 Nicka Goeppera z USA, vítěze posledního závodu Soldiers z roku 2016 a člena reprezentačního týmu Johna Browna (USA) či hitmakera sociálních sítí a pravidelného finalisty a medailisty ze závodů Světového poháru Jespera Tjädera z Norska,” říká Jan Prouza, hlavní organizátor závodu a zároveň dodává, že Soldiers již několikrát nastartovali kariéru méně známým mladým jezdcům, na které i letos čekají divoké karty.

Parametry trati nenechají nikoho na pochybách, že je  účast v závodě určena opravdu jen těm nejlepším jezdcům. Výška hrany odrazu je 8,5 metru a dokáže závodníky, kteří na něj najíždí v rychlosti kolem 80 km/h, vystřelit až do výšky 15 metrů. Vzdálenost mezi odrazem a dopadem je 26 metrů, jezdci však létají do vzdálenosti až 35 metrů. Pokud k tomu připočteme fakt, že se hlavní závod jede po setmění za umělého osvětlení, můžeme si být jisti, že v Deštném půjde o jedinečný a nezapomenutelný sportovní zážitek.

Na koho se můžeme těšit? Mezi potvrzeným jmény jsou kromě výše zmíněných Goeppera, Browna, Tjädera také Teal Harle (CAN), pátý z letošních ZOH, finalista X Games a účastník letošních ZOH Antoine Adelisse (FRA), či mladý japonský kamikadze Taisei Yamamoto, kterého měli diváci rovněž možnost vidět na Olympiádě v Pchjongčchangu.

Účast potvrdili také:

Fabian Boesch (CH), předloňský vítěz X Games v disciplíně big air a první člověk na světě, který na letošních X Games skočil tripple cork 1980 (to je o půl rotace více, než skočil Aleš Valenta při svém zlatém Olympijském skoku v roce 2002).

Oscar Wester (SVE), světová extratřída, letošní finalista X Games a vítěz kvalifikace na letošních OH, kde však bohužel ve finále nezabodoval

Nick Keefer (USA), uznávaný jezdec, který nejezdí závody, jen natáčí videa a po dlouhé době se rozhodl závodit právě na Soldiers

Antti Otilla (FIN), pravidelný účastník X Games, kde letos vybojoval druhé místo

Noah Morrison (CAN), pravidelný účastník X Games

Soldiers přinesou samozřejmě i jedny z nejrozjetějších koncertů, které odstartují letošní festivalovou sezónu. Jediná a největší vícedenní sportovně-hudební akce na českých horách představí v zatepleném Jägermeister Music Parku s kapacitou 3000 lidí zahraniční i domácí kapely, hudební formace a DJs.

Program

Pátek

9 :00 – 14 :00 Practice
14 :00 – 16 :00 Qualification
18 :30 – 19 :30 Night Attack

Sobota

12 :00 – 16 :00 Practice
16 :00 – 17 :30 Semi-Finals
19 :00 – 20 :30 Finals

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit