V dnešní době je na pracovním trhu rekordní počet volných pracovních míst, která se nedaří obsadit. Nelze se divit tomu, že se firmy ohlížejí po zaměstnancích také v zahraničí. Brzy však zpravidla zjistí, že se nejedná o nijak jednoduchý proces, a proto je lepší angažovat na tuto činnost prověřenou pracovní agenturu.

Co byste měli o zaměstnávání cizinců vědět? Především, že případné pochybení při jejich náboru se může citelně dotknout celé společnosti, která ho může pocítit i finančně!

Modrá karta je určena pro vysokoškolsky vzdělané odborníky

Zajistit pracovní vízum pro cizince není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jednodušší je to samozřejmě v okamžiku, kdy je zahraničnímu pracovníkovi udělena takzvaná modrá karta. To jsou ale spíše výjimky!

Kolik společností u nás zaměstnává cizince na specifických pracovních místech, jež si žádají vysokou kvalifikaci? Pro schválení modré karty je nezbytná nostrifikace vzdělání, jejímž prostřednictvím se doloží, že cizinec absolvoval vysokoškolské vzdělání.

Následně se vydává na dobu nejméně jednoho roku plus tři měsíce navíc jako lhůta, jež slouží k nalezení jiné práce, maximálně potom na dobu dvou let.

Bez zaměstnanecké karty se cizinec v České republice neobejde

V tuzemských podmínkách je mnohem běžnějším jevem zaměstnanecká karta, jež je podmínkou k tomu, aby mohl cizinec získat dlouhodobé vízum. Zaměstnanecká karta se vždy váže ke konkrétní pracovní pozici, na níž byla vydána.

Je určena pro všechny cizince s výjimkou občanů členských zemí EU a Švýcarska. V současnosti má zaměstnanecká karta podobu plastové karty s biometrickými prvky. Obvykle se vydává na dobu trvání pracovně-právního vztahu. Nejdéle je to podobně jako u modré karty na dva roky, přičemž ji lze opakovaně prodloužit.

V případě pochybení je zaměstnavatel vystaven bolestným sankcím

Zaměstnavatel by si měl být vědom toho, že v okamžiku, kdy zaměstná cizince bez povolení k pobytu nebo bez povolení k zaměstnání, se vystavuje nebezpečí, že bude muset případně uhradit správní náklady, jež jsou spojeny s vyhoštěním takové osoby. V nich jsou zahrnuty náklady na stravování a ubytování, přepravní náklady a další nezbytné peněžní náklady.

Procedury spojené se zaměstnáváním cizinců spolehlivě vyřídí pracovní agentury

Výše zmíněné je samo o sobě dobrým důvodem k tomu, aby společnosti svěřily starost o vyřízení všech potřebných procedur schopné pracovní agentuře, která má dostatek zkušeností k tomu, aby vše správně zařídila. Odpadnou jim tím i zbytečné starosti s únavnou administrativou, protože pracovní agentury jsou schopné zajistit zahraniční pracovníky včetně vyřízení veškerých nutných víz.

Jednou z nich je agentura IRS Czech, která se specializuje na zajišťování zahraničních pracovníků zejména z Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že má svou pobočku přímo na Ukrajině je její databáze potenciálních zaměstnanců velmi rozsáhlá.

Samozřejmě pomůže i s vyřízením všech potřebných pracovních povolení a víz. Více informací najdete na www.irsczech.com. Proč si přidělávat zbytečné starosti, když existuje někdo, kdo se v daných procedurách dokonale vyzná?

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit