Nacházíte se na pozici vedoucího, manažera nebo dokonce ředitele na pracovišti a máte na starosti několikačlenný tým lidí? Zdravý kolektiv dělá spokojené zaměstnance a spokojení zaměstnanci zase podávají lepší a efektivnější výkon. Nebo se v takovém kolektivu nacházíte přímo vy a cítíte, že atmosféra v práci houstne? Poradíme vám, jak na zdravý kolektiv na pracovišti.

Zdravý kolektiv je základ spokojených zaměstnanců

Zaměstnance zpravidla motivuje k lepším výkonům dobré platové ohodnocení nebo možnost získání zajímavého benefitu. Mezi hnací síly pracovníků však také patří dobrá motivace, pochvala od vedení nebo zdravý kolektiv.

Správní kolegové, kteří se dokážou podpořit a pomoci jeden druhému, tvoří tým lidí k nezaplacení. Pokud se nacházíte v pozici vedoucího, měli byste se snažit o vytvoření přesně takového kolektivu zaměstnanců. Pomoci vám s tím může dobrý personalista, který vybírá vaše zaměstnance a začleňuje je do týmu.

Jestliže jste naopak v pozici zaměstnance, a tedy člena takového týmu, měli byste se snažit o co nejlepší vztahy na pracovišti. V zaměstnání trávíme průměrně 2000 hodin ročně, což je opravdu hodně času. Proto byste se zde měli cítit uvolněně, bezpečně a dobře. Snažte se svým chováním přispět k příjemné atmosféře na pracovišti.

Co dokáže způsobit negativní atmosféra na pracovišti?

Na druhou stranu své kolegy si nevybíráme a ani zkušený personalista občas nedokáže odhalit toxické uchazeče o práci, kteří dokážou atmosféru na pracovišti velmi znepříjemnit.

Snadno se tak může stát, že pohodu na pracovišti naruší nový kolega nebo kolegyně a zkazí svým chováním celou harmonii skupiny. Nemusí se nutně jednat o arogantního a zlého člověka. Občas stačí, že svými vlastnostmi do týmu jednoduše úplně nezapadá. Situace se samozřejmě může v průběhu času zlepšit, nováček se přizpůsobí kolektivua vše zapadne do starých kolejí.

Někdy však na pracovišti začne vládnout negativní nálada, do práce se přestanete těšit a vy i ostatní kolegové začnete být nevrlí a nepříjemní.

Jak si poradit s problematickými kolegy na pracovišti?

Nepodceňujte negativitu v práci, jedná se o tichého, ale vytrvalého parazita, který způsobuje stresující situace a tím nabourává i vaše zdraví. Raději se naučte nepříjemným kolegům bránit.

Prvním způsobem, jak si poradit s problematickým kolegou, je jeho ignorace. Některé typy lidí baví provokovat ostatní, ale často je tato zábava omrzí, pokud jim nedáváte prostor. Zkuste nepříjemné chování kolegy nebo kolegyně ignorovat a buď si vás přestane všímat nebo minimálně omezíte vzájemný kontakt.

Často tento způsob však nefunguje věčně. Proto mnohdy nezbývá nic jiného, než zajít za zaměstnavatelem a celou situaci řešit s ním. Pokud se vás navíc shodne více v týmu, máte větší šance na úspěch. Celou situaci doporučujeme řešit taktně a slušně, bez zbytečného ukazování prstem a žalování. Správný šéf by měl umět své zaměstnance namotivovat a pracovat s jednotlivci.

Někdy je nutná změna práce

Teprve až výše zmíněný postup nezabere, můžete zkusit poslední možnost – změnu práce. Za jisté nechcete, aby vás jeden problémový kolega zbavil vybudovaného místa, ale pokud se jedná o bezvýchodnou situaci, která nepřispívá vaší psychice, nelze jinak.

Jak najít novou pracovní příležitost? A co když rovnou chcete změnit obor, začít podnikat nebo alespoň pracovat na vlastní noze?

Skvělým východiskem se pro vás mohou stát rekvalifikační kurzy, které vám nabídnou úplně nové možnosti na pracovním trhu. Vzdělávání v dospělosti je navíc skvělým způsobem, jak zvýšit své šance na pracovním trhu, zdokonalit své schopnosti a dovednosti nebo začít budovat vlastní firmu.

Možností rekvalifikace najdete hned několik. Doporučujeme se zaměřit na obory s dobrou vyhlídkou do budoucnosti a jistotou zaměstnání. Mezi takové patří například účetnictví, personalistika, online marketing, IT profese nebo oblast daňové problematiky.

Vyzkoušejte něco nového a třeba zjistíte, že otravný kolega byl jen záminkou ke zlepšení úrovně celého života.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit