Příběh dle skutečné události, Zakladatel, dokumentuje budování největšího a nejznámějšího řetězce rychlého občerstvení.

Vše začalo u prodejce mixérů a vcelku neúspěšného podnikatele. Ray Kroc dostal v roce 1954 neobvykle velkou objednávku na šest mixérů. Ty si objednali bratři McDonaldovi, kteří vlastní a provozují malou restauraci. Po příjezdu a navštívení restaurace je Ray natolik unesen revoluční přípravou pokrmů, které jsou totiž vyřízeny do třiceti sekund, a ne do půl hodiny, že se k bratrům Macovi a Dickovi přidá. Jak zvládnou tito tři muži vybudovat tak rozšířený řetězec, dnes čítající 35 000 poboček po celém světě?

Film zajímavě pojednává o všech základních faktorech a problémech při vzestupu společnosti. Také ukáže, jak to v businessu chodí a že se nejedná o procházku růžovým sadem, ale spíše o to, kdo koho dříve zlikviduje. Nastíní také, co se dělo Rayovi v soukromém životě a jak ho dokázal zkombinovat se svou prací.

Zajímavost: Raye Krocka měl původně hrát Tom Hanks. Ten ale natáčení odmítl, a tak byl na natáčení pozván Michael Keaton.

Děj je zasazen do doby od okamžiku, co Ray Krock (Michael Keaton) pracuje jako prodavač mixérů, až po dobu rozšíření McDonald’s po celém území USA. Rozhodně nemůžeme říci, že je film nudný, jelikož se každou chvíli objevují další a další problémy, společně s kterými Ray Krock postupně buduje své impérium. Během celého snímku (115 minut) stojí určitě za to pochválit i doprovodnou hudbu, o kterou se postaral Carter Burwell.

I když nebyl film velice očekávaný a investice do něj nemusela být pro filmové studio výdělečná, nacházejí se zde velice realistické kulisy a film je z vizuálního pohledu detailně zpracován.

Zajímavost: Ray Kroc měl české kořeny. Jeho rodiče totiž pocházeli z okolí Plzně.

I když je film spíše průměrný a neodehrávají se zde nikterak velké zvraty, jelikož je plynule návazný, stojí za zhlédnutí, a to nejenom pro jeho informativní hodnotu, ale také audiovizuální.

REŽIE: John Lee Hancock
KAMERA: John Schwartzman
HUDBA: Carter Burwell
SCÉNÁŘ: Robert D. Siegel

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit