Technologie jdou kupředu, a nejinak tomu je u bezdrátového připojení k internetu, kde byl nedávno definován úplně nový standard. Přivítejme Wi-Fi 6. Co ale tenhle standard přináší nového a jak se na něj vůbec připravit?

Standard Wi-Fi 6 neboli (dnes už spíše neoficiálně) 802.11ax s sebou nese hlavně vyšší přenosovou rychlost, a to hlavně v pásmu 5 GHz. Frekvenční pásmo 2,4 GHz už totiž, co se rychlosti týče, nijak moc rozšiřovat nelze. Každopádně tu máme maximum na úrovni nějakých 9,6 Gb/s, což je skoro trojnásobek maximální rychlosti u Wi-Fi 5 (802.11ac).

zdroj: Freepik.com

S rychlostí jde ruku v ruce také výrazné zlepšení technologie MU-MIMO, která se stará o bezproblémové souběžné připojení více koncových zařízení. Počet streamů v rámci této technologie se u Wi-Fi 6 navýšil na osm. Dále tu máme zkratku OFDMA, která umožňuje efektivnější využití šířky pásma eliminací časové prodlevy mezi jednotlivými přenosy dat. Efektivitu a rychlost sítě dále rozšiřuje nový typ modulace s názvem 1024-QAM. A nakonec je třeba zmínit ještě technologii TWT (Target Wake Time), která snižuje zátěž baterie (respektive snižuje její výdrž) u mobilních zařízení.

Aby nám však Wi-Fi 6 v domácnosti fungovala, musíme přirozeně upgradovat svoje hardwarové síťové vybavení. Mezi routery, který nový standard podporují patří například TP-Link Archer AX10, který je úplnou novinkou a přináší maximální rychlosti přenosu dat do 1,5 Gb/s (z toho v pásmu 5 GHz 1201 Mb/s a v pásmu 2,4 GHz 300 Mb/s). To se v porovnání s Wi-Fi 5 zařízeními značky sice nezdá jako příliš velké zlepšení, na druhou stranu musíme vzít v úvahu větší kapacitu i redukci přetížení sítě, což znamená ještě lepší výsledky, především co se stability sítě týče.

Archer AX10

Velkou výhodou nového routeru je integrovaný tříjádrový procesor, díky čemuž zařízení ihned a bez jakékoliv viditelné latence reaguje na požadavky ze sítě. Pokrytí zlepšuje také čtveřice externích antén, podporujících technologii Beamforming (v překladu „tvarování paprsku“) pro přímé spojení s koncovými zařízeními, ať už se (samozřejmě ve fyzickém dosahu routeru) nacházejí kdekoliv.

Součástí „balení“ jsou pak také plnohodnotné gigabitové porty, které umožňují připojení PC a dalších zařízení po kabelu do rychlosti 1 Gb/s. Nastavení sítě je pak s tímto routerem otázkou několika minut – stačí vám k němu mobilní aplikace Tether.

Pokud zvažujete pokrytí většího prostoru, jsou pro tyto účely vhodné meshové Wi-Fi systémy. Mezi prvními s podporou Wi-Fi 6 jsou i routery Deco, konkrétně model Deco X60, který je nyní nabízen ve verzi se třemi jednotkami. Výhodou takového řešení je pak maximální pokrytí bezdrátovou sítí s jedním jménem, připojení zařízení bez nutnosti přepojování (Wi-Fi roaming) a řada posledních technologií pro posilování kvality signálu a rychlosti komunikace. Online hry, video streaming nebo přenosy 4K videí tak už nejsou doménou jen drátové připojení.

Deco X60

Proto bezdrátově můžete připojit i svůj stolní počítač, a to například díky PCI express adaptéru s Wi-Fi 6 s označením TP-Link Archer TX3000E. Ten je výborným doplněním třeba výše zmíněného routeru. Jedná se o interní PC kartu určenou do PCIe sběrnice, která je vybavena externí anténou a po instalaci na základní desku rozšířit maximální rychlost přenosu dat u daného počítače až na téměř 3 Gb/s. Konkrétně jde o 2 402 Mb/s v pásmu 5 GHz a 574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Externí anténní systém je vybavený magnetickou základnou a dobře tak drží na jakémkoliv kovovém povrchu.

Archer TX3000E

Rozšíření domácí bezdrátové sítě na standard Wi-Fi 6 tedy není nic těžkého. Zpravidla k tomu stačí koupě nového routeru, který se cenově prakticky vyrovnává dosavadním Wi-Fi 5 řešením. Za svoje peníze pak dostanete především vyšší rychlost, nižší latenci a také možnost souběžného zapojení více zařízení, což je něco, co se v dnešní době počítá. Ostatně právě vyšší počet koncových zařízení v domácnostech začíná být pro stávající Wi-Fi sítě problémem. I z toho důvodu definovala organizace Wi-Fi Alliance nový standard Wi-Fi 6.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

„Alternativní sonda do hlubin české kultury.“ Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit