Skejt do kina, to už tu bylo předloni s poněkud sexisticky odvyprávěnou historií skejtování v Česku, dokumentem King Skate režiséra Šimona Šafránka, a loni s premiérou povedeného coming-of-age indie debutu Jonaha Hilla nazvaného Devadesátky. Popularity tématu po Freshlabels, kteří s premiérou Mid90s představili speciální skate devadesátkovou sekci oblečení, nyní strategicky využil i pražský festival krátkých filmů, který svým aktualizovaným názvem láká do kina i cizojazyčné obyvatele Prahy a návštěvníky ze zahraničí, stejně jako názvem samotné skejtové sekce: FRONTSIDE/BACKSIDE. Těšila jsem se na to tak, že jsem se na pásmo filmů přišla podívat už o den dřív (ale nakonec to nevadilo, prošla jsem zkouškou odvahy v podobě formálně obohacujícího experimentálního pásma Labo). Na co se v sekci můžeme těšit?

Sekce se skládá z osmi krátkých filmů.

LAKAI: FULLY FLARED (2007)

Už doma se můžete naladit na klip Spikea Jonzeho pro značku Lakai Footwear, který vyhrál v roce 2008 ve své celovečerní podobě “Video if The Year 2008”. Jako celovečerní film můžete projekt vysledovat i přímo na Youtube a užít si atmosférickou elektroniku M83.

MELON GRAB (2016)

Melon Grab je nejenom názvem filmu o přátelství, ale taky název triku, kdy člověk vyskočí (udělá tzv ollie) a skejt uchopí přední rukou za desku na místě mezi nohama. Na to, co má trik společného s melounem, jsem sama nepřišla, ale třeba se to dozvíte v tomhle australském filmu?

OLLIE BOY (2015)

Skrz triky sekce navazuje s francouzským lehce pohádkovým Ollie Boyem, který během skejtování sní o cestě do Ameriky, země zaslíbené. O svobodě.

ON/OFF (2017)

Opět francouzský, ale tentokrát dokumentární film, je černobílým portrétem čtyř skejťáků. On/Off je součástí instalace HOW MANY BPM?, kde jezdci na skateboardech jezdí v rampě nahoru a dolů jako lidský metronom za hudebního doprovodu přizvaných umělců,” píšou na webu festivalu. Jak udělat videoart a zároveň krátký film pro klasické kino v jednom? Přesvědčte se sami až právě v kině.

SHUVIT (2013)

Neboli šavit” je americké rodinné drama, kde podobně jako v Devadesátkách, slouží jako terapeutická pomůcka a pojítko mezi lidmi skejt. Místo traileru se můžete tenhle zvláštně znějící trik rovnou naučit a na film se podívat zase až v kině. 🙂

SKATER DATER (1965)

Co by to bylo za sekci bez aspoň jednoho vintage filmu? A tenhle je prý jedním z prvních skate filmů vůbec! Získal dokonce nejen Zlatou palmu v Cannes, ale byl i nominovaný na Oscara. Vesele naladěný kraťas sleduje partu kluků ve věku základky, jak si užívají slunečných dní a prostě jen skejtují a poflakují se. Co víc si přát, než nic neřešit.

THE KNIFE: HEARTBEATS (2002)

Filmoví fanoušci znají hudbu švédského dua třeba ze vztahového indie filmu Xaviera Dolana, Imaginární lásky (2010), který ho dostal do povědomí širšího diváckého spektra. Jejich hudba připomíná asi už tím pádem jen zdánlivě jedinečnou Islanďanku Björk. Skladba Heartbeats, doplněná skejtovým videoklipem, patří k jedné z nejznámějších písní daného hudební uskupení.

TY VÍŠ KDE (2017)

Trochu jemnější americký skate film je pohybovou meditací vyváženou se svou konverzační částí. Narozdíl od většiny skejtových filmů odehrávajících se v prostředí města, vás film seznámí i s krajinou a vnímáním přírody z jedoucího prkna.

Sekce se promítá:

24.1. 20:30 Světozor – Malý sál

25.1. 15:30 Světozor – Malý sál

26.1. 17:00 Kino Pilotů

autorka: Alice Krajčírová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit