Nedávno jsme psali o vydání nových tabletů Samsung řady Tab S8. Nyní se jeden z nich dostal na test i do naší redakce. Jak obstál a pro koho je vlastně určený? Odpovědi budou na všechno.

Galaxy Tab S8 je nová vlajková loď tabletů od Samsungu a nově přichází rovnou ve 3 variantách. Kromě běžné S8 a větší S8+ s novou řadou přišel i monstrózní S8 Ultra. My si mohli na vlastní kůži vyzkoušet základní model ve variantě se 128 GB interní paměti. A připravili jsme si pro vás z našeho testování celou řadu poznatků.

Ultra výkon ve skladném těle

Samsung Galaxy Tab S8 přichází se zbrusu novým 8jádrovým procesorem od společnosti Qualcomm a 8 GB operační paměti. To vše je přitom uložené ve stylové a hlavně příjemně lehké, zhruba půlkilové, konstrukci s 11″ obrazovkou. Ta má krásné rozlišení 2560 x 1600 px a díky 120Hz obnovovací frekvence je na ní jakýkoliv pohyb krásně plynulý – ať už je to hraní her nebo přesouvání se mezi jednotlivými aplikacemi.

Základní cena Galaxy Tab S8 je 19 490 Kč. Za tu obdržíte krom samotného tabletu i úžasné pero S Pen (o tom bude řeč později), jehlu na SD kartu a nabíjecí kabel USB-C. Síťový adaptér pro nabíjení byste ale hledali marně. Podle Samsungu jde však o ekologický krok. Ostatně i celé balení je vyrobeno z ekologických materiálů. Pokud však adaptér nemáte, budete si jej kvůli nabíjení muset stejně dokoupit. Podobná praxe se dnes stává běžnou i ostatních výrobců. Naštěstí však nejde o žádnou závratnou investici.

Absence adaptéru je ale kromě pera vykoupena ještě jednou skvělou výhodou. Galaxy Tab S8 je u nás k dostání pouze se 128 GB interní paměti (z čehož zhruba 22 GB zabírá systém). Úložiště ale lze v případě potřeby pomocí micro SD karty rozšířit až o další 1 TB.

Galaxy Tab S8 při běžném používání

Tablet na denní bázi šlape jako hodinky. Vše je plynulé, nic se neseká a načítání aplikací je rychlé. Během celé doby dvoutýdenního testování jsem zaregistroval jediný sekundový náznak zpomalení – při testu v DeX (i o tom se zmíním níže), kdy jsem měl najednou spuštěných asi deset oken, z toho tři hry, dva grafické editory, video na YouTube a nějaké další aplikace. Výkon Tab S8 je rozhodně více než dostačující pro jakoukoliv činnost, kterou lze na tabletu v dnešní době dělat.

Vzhledem k 11″ velikosti je tablet skvělý na přenášení, ale zároveň na něm není problém sledovat filmy nebo tvořit jednodušší grafiku. Obrazovku lze odemykat pomocí rozpoznání obličeje. Tato funkce nám však správně fungovala zhruba v 70 % případů. Občas je tedy potřeba otravně zadávat gesto nebo PIN.

Co se týče baterie u Tab S8, jde o jakýsi průměr. Při plném nabití tablet vydrží zhruba 6-7 hodin streamování videa. Plné dobití pomocí běžného konektoru trvá okolo 2,5 hodiny. S rychlonabíjením by vám k tomu podle dostupných informací mělo stačit asi 80 minut.

Skvělý pomocník do současné doby

Podobně na tom je i fotoaparát. Zezadu najdeme 2 čočky (13 a 6 Mpx), vepředu je pak jedna s 12 Mpx. Kvalita fotek i videí je dostačující pro běžné posílání mezi kamarády. Žádné profesionální počiny ale nečekejte. Přední kamera nicméně nabízí mnohem lepší kvalitu než většina notebooků v této cenové hladině, a navíc je umístěna inteligentně na delší straně tabletu, aby byla při používání na šířku přímo naproti uživateli. To z ní dělá ve spojení s velmi slušným mikrofonem skvělý nástroj pro videohovory – což je zrovna v dnešní době skvělé plus.

O přehrávání zvuků se stará čtveřice stereo reproduktorů. Ty dokáží hrát velmi nahlas a přitom si zachovat příjemnou čistotu. Audiofilové se asi žádného zajímavého zážitku nedočkají, ale pro běžného uživatele jsou reproduktory Tab S8 naprosto uspokojivé.

Kouzelné pero

Dotykové pero S Pen jako součást balení je příjemným překvapením. Jeho funkčnost pak ještě příjemnějším. Psaní po displeji působí přirozeně a špička se perfektně přizpůsobuje síle, kterou na pero tlačíte, čímž se automaticky mění i tloušťka křivky jako u běžných psacích nástrojů.

Pro pohodlné přenášení slouží magnetický proužek na zadní straně tabletu, k němuž můžete pero přichytit. Zároveň ho skrze něj můžete nabít (z 0 na 100 % během pár minut). Pro klasické psaní a klikání sice S Pen funguje i bez nabití, ale díky malé baterce uvnitř můžete využívat bezdotykové funkce. Pomocí různých gest (mávnutí do strany, nahoru apod.) tak můžete třeba rychle spouštět aplikace nebo se vrátit na domovskou obrazovku.

Podobně pak funguje i malé tlačítko na peru. U toho si zas můžete volně nastavit, jaká akce se stane při jednom či dvou zmáčknutích. Při psaní poznámek tak třeba pomocí zmáčknutí lze pohodlně přepínat mezi propiskou a gumou.

Je libo tablet nebo počítač?

Galaxy Tab S8 nabízí, podobně jako jeho předchůdce, dvě verze použití. Buď můžete zůstat v běžném prostředí Androidu, nebo se během jednoho kliknutí přesunout do desktopového operačního systému DeX. Ten je však tentokrát ještě lepší.

Díky DeX můžete tablet používat jako klasický počítač. Největší výhodou a změnou oproti předešlým verzím je nyní možnost otevření více oken najednou. Na jedné půlce tabletu tak můžete mít například videohovor a na druhé si v klidu psát poznámky. Celý systém funguje skvěle a plynule. Tab S8 navíc můžete propojit s externím monitorem, na tom spustit DeX a tablet mezitím využívat v běžné verzi. Díky výše zmíněnému výkonu to naštěstí není pro S8 žádný problém.

Pro koho je Galaxy Tab S8 určený?

Tab S8 nabízí celou řadu dalších velmi užitečných funkcí – od rychlého menu pro vystřihnutí obrazovky či překlad přes bezdotykové náhledy až po plnou integraci do ekosystému Galaxy. S tím a vším dalším, co jsme zmínili výše, je jasné, že je vhodný zejména pro ty nejnáročnější.

Pokud hledáte ideální kompaktní tablet na grafiku, hraní her nebo pro úplné nahrazení běžného notebooku, je Samsung Galaxy Tab S8 právě pro vás. Pokud byste dali přednost raději větší obrazovce, můžete sáhnout po větších modelech S8+, nebo rovnou S8 Ultra.

Základní verze Tab S8 je ale vhodná i pro kohokoliv, kdo hledá snadno přenosný tablet pro všestranné využití – třeba pro studenty. Jestli jste ale nenáročný uživatel, možná pro vás budou všechny funkce, které S8 nabízí, zbytečné. V tom případě budou možná lepší volbou dostupnější modely typu Galaxy Tab A8.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit