Snad každá země má své stereotypy, Řekové jsou líní, Francouzi namyšlení, na Slovensku nesnáší Maďary a Němci jsou nudní. O všech kolují různé historky, které můžou být vtipné, avšak často nepravdivé. Lidé si rádi vytváří názor na určitou zemi, aniž by se o pravdivosti jejich tvrzení sami přesvědčili. A jak už bylo řečeno, o každé zemi máme určité předsudky a my jich teď pár vyvrátíme právě o Rusku.

Rusko je národ alkoholiků

Vtipy o Rusech, kteří do sebe od rána do večera klopí panáky vodky, jsou poměrně známé. Ale co se týče světových statistik o spotřebě alkoholu, Rusko je až na třetím místě, hned po Maďarsku. První místo tabulky obsadila Česká republika. Nečekaně. Něco málo pravdy na tom sice je, ale Rusko se může chlubit tím, že množství alkoholu spotřebovaného na osobu každoročně klesá. 

Ruskými ulicemi se často potulují medvědi

Vzhledem k tomu, že se zvířata (včetně medvědů) často bojí více nás, než my jich, setkání s medvědem na rušné ulici je dost nepravděpodobné. Může se to stát například ve vesnicích sousedícími s lesy, kam se medvědi zatoulají při hledání něčeho na zub, kdy většinou jak zahlédnou člověka, hned utečou.

V Rusku je stále zima

Rusko je velice rozlehlá země, a tak leží hned v několika podnebných pásech, včetně toho subtropického. Ruské zimy jsou sice kruté, ale léta bývají poměrně teplá a na pobřeží Černého nebo Kaspického moře dokonce horká. Například v Soči, kde jednou bylo naměřeno skoro 40 stupňů celsia, se dá koupat i v říjnu.

Moskva je jediné zajímavé město Ruska

Omyl! A velký. Moskva je sice hlavním městem, tedy i politickým středem a kulturním centrem plným spousty skvostných památek. Ovšem není jediná.

Do vzniku sovětského Ruska byl hlavním městem Petrohrad a podle toho i tak vypadá. Najdete tu přepychové carské paláce, kulturní centrum, kde se zrodil ruský balet a spousty muzeí, jejichž dominantou je Ermitáž. Ne nadarmo Petrohrad nese titul jednoho z nejkrásnějších měst Evropy.

Dalšími zajímavými městy jsou například Soči, Kazaň nebo třeba Vladivostok.

Jsou to nekulturní primitivové 

Jasně, že v každém národě se jich pár najde a Rusko je dost velké, tím pádem jich tam bude o něco víc.

To ale neznamená, že budeme všechny házet do jednoho pytle. Obzvlášť ne v zemi, která je na kulturu velice bohatá. Ať už mluvíme o ruském baletu, či literatuře, kde se objevují světoznámá jména jako Dotojevskij, Gogol, Puškin nebo Tolstoj, kteří se zasloužili o celkový vývoj nejen ruské, ale také celosvětové literatury.   

Nevěříte? Tak si to přijeďte sami ověřit! A jestli nevíte jak na vízum, s radostí vám pomůže vízové centrum VHS-CZECH.cz.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit