V pátek 18. prosince se po 18.hodině bude konat pochod z Václavského náměstí od koně až na Pražský hrad k připomenutí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla, kde se symbolicky předá obří srdce. Jeden z pořadatelů, Jiří Bareš, nám k celé akci řekl pár slov.

Jak vás napadlo uspořádat takovou akci?

Oslovil jsem skupinu lidí, kteří ctí stejné hodnoty jako já, jestli by se mnou nevymysleli, jak uctít památku pana Havla a taktně to propojit se současnou situací. Forma vzešla z následné diskuze.

Co si od ní slibujete?

Že uctíme památku člověka, který stál u zrodu naší demokracie. Že připomeneme hodnoty, které zastával, a upozorníme společnost na skutečnost, že se tyto hodnoty v naší zemi postupně vytrácí a nahrazují je hodnoty stejné jako před rokem 89.

václav havel václavské náměstí

Co pro vás znamená Václav Havel?

Symbol svobody, symbol naděje. Jeho životní příběh je pro mě inspirací. Bohužel v dnešní době se najde mnoho lidí, kteří věří všelijakým nesmyslům a pak to vypadá tak, že zatímco celý demokratický svět pana Havla uznává, u nás je to největší škůdce. Ale přijde mi to spíš úsměvné, než abych nad tím truchlil. Je ještě moc brzo od revoluce, nemůžeme chtít po generaci lidí vyrustajících v komunismu, aby se odnaučili to, co jim v mládí drtili do hlavy.

Jak vnímáte současnou situaci v Česku, kdy se ve velké míře uráží příznivci Václava Havla a tzv. pravdoláskaři?

S tím až tak nesouhlasím, určitě se uráží, ale určitě se děje i pravý opak. Škoda, že právě ty nenávistvé věty se šíří tak rychle.

IMG_1790

Nebojíte se nějakých případných narušitelů akce?

Nebojím, pokud náhodou někdo bude chtít akci narušit, tak s tím nic neuděláme, ale troufám si říct, že to nehrozí. Není důvod, neseme srdce, to snad není nic, za co by nám měl někdo nadávat.

Sdílím též odkaz na facebookovou stránku akce a za sebe říkám, že půjdu, ale co vy? Přidáte se nebo s podobnou akcí nesouhlasíte?

Autor úvodní fotky: Oldřich Škácha

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit