17. listopad na Národní třídě byl letos očekávaně většinu času až poeticky klidný. Pietu několika desítek lidí, kteří se postupně střídali u zapalování svíček, přerušoval jen hlas z ampliónů, vyzývající k dodržování rozestupů, a kolem šesté hodiny večer i procházející dav antirouškařů. Z nich byl jeden holohlavý účastník vyveden v poutech, když se po několika sprostých nadávkách rozhodl svůj názor ostatním kolemjdoucím vyjádřit i pěstmi.
Dalo by se tak skoro říct, že pár dutohlavých jedinců převálcovalo celé včerejší vzpomínání za víc jak třicetiletitými událostmi. Pravda ale ani nemůže být vzdálenější. I přes stále trvající pandemii se hromada lidí přesunula do online prostředí. Tam si revoluci připomněla z bezpečí svých domovů, a mohla tak sledovat hudební vystoupení, různé debaty nebo Anetu Langerovou, zpívající už legendární Modlitbu pro Martu. Někteří občané bez zdržování zapálili svíčky na Národní třídě osobně. Ti, kteří se na návštěvu necítili, mohli díky dobrovolníkům, po kterých svíčku poslali, zapálit plamínek alespoň symbolicky.
O fotoreportáž ze 17. listopadu se postaral Kuba Zeman.
Z na první pohled ponuré atmosféry posledních měsíců tak všem zableskla naděje na lepší zítřky. Navíc orámovaná připomínkou bojů za svobodu, kterou si musíme neustále a každý den vybojovávat. Ale rozumně, s humorem, poetikou nám vlastní a hlavně bez použití násilí a agrese. Což se musí někteří mezi námi stále učit.
Že v tom ale nejsme sami, potvrzuje nově vydaná kniha A Promised Land od bývalého prezidenta Baracka Obamy. Ten v ní popisuje, jak s radostí ještě jako student sledoval náš mírový boj za demokracii. Hodnoty, které v něm Sametová revoluce, odvážnost studentů a odkaz Václava Havla zanechaly, si navíc připomíná dodnes.
foto: Kuba Zeman