28. listopadu 2015 Ben Cristovao vyprodal Fórum Karlín. Prostor, kde před ním vystoupil například i americký rapper Machine Gun Kelly, ale i spousta dalších světových i česko-slovenských hvězd. Jako už jsme psali před rokem, musíme se opakovat. Ben na sobě neustále dře, ať už se jedná o zpěv, bodybuilding či cokoliv jiného, a jeho kvality stoupají výš a výš. Bylo to vidět i nyní, na show v Karlíně, během které dostal do varu všechny přítomné a probudil emoce snad u všech generací.

Je nám tedy ctí, že jsme dostali možnost zeptat se Bena na pár otázek, jak o zmiňované show, tak i jeho profesním a osobním životě.


foto: Petr Honc
foto: Petr Honc

Ahoj Bene, máš za sebou svoji doposud zřejmě největší show, ať už co se týče prostoru, návštěvnosti, ale i nabídnutého programu. Jaké jsou tvé pocity po něčem tak velkolepém?

Nejlepší pocit mám z toho, že se nám podařilo pokořit tuhle halu a být první, komu se to v mém žánru povedlo. Samozřejmě je spousta umělců, kteří vystupovali v mnohem větších halách, jako třeba Kryštof, Chinaski. Pro nás, jako lidi z kategorii hip hop a r&b je to mezník. Ukázali jsme, že lidi s českým hip hopem dokážou vyprodat i něco většího než SaSaZu.

Vyšel koncert ve všem podle plánu tak, jak sis představoval?

Vždycky je co zlepšovat, dá se to udělat ještě víc precizně a lépe. Musíme se to ale naučit. Nejde udělat perfektní skok z Roxy do Fora Karlín. Feedback na vystoupení je ale 100% pozitivní a to nás těší nejvíc.

foto: Petr Honc
foto: Petr Honc

Užil sis to v Praze po zastávkách v Ostravě, Brně, Kolíně a Jindřichově Hradci zatím nejvíc, nebo to někde bylo srovnatelné? Kde jinde to bylo zatím nejlepší?

Nedá se říct, že něco bylo horší a něco lepší. Forum Karlín bylo ale víc o lidech jako davu, nikoliv lidech jako klubové atmosféře. Do tisíce lidí se dá s lidmi komunikovat ale jakmile jich je víc, jde o dav, se kterým se komunikuje jinak.

Do Fora Karlín se od jeho otevření hrne spousta českých i zahraničních umělců, co přimělo tebe k uspořádání koncertu právě zde?

Další varianta byla SaSaZu, ale tam z mé kategorie vystupovalo už spoustu muzikantů. Proto jsem chtěl ukázat, že si dokážeme najít vlastní místo.

foto: Petr Honc
foto: Petr Honc

Je o tobě známo, že se nebráníš všemožné spolupráci. Na svá alba si zveš hosty a na cizích albech sám hostuješ. Jak vznikají takové spolupráce a podle čeho se rozhoduješ, s kým budeš a nebudeš spolupracovat?

Rozhoduji se hlavně podle toho, jakým způsobem hudbu dělá. Mám štěstí, že jsem nikdy nemusel ani nebyl nucen spolupracovat s někým, kdo by mi nesedl, kde bych nebyl přesvědčený, že spolupráce je oboustranně zajímavá. Chci, aby byla upřímná a já si byl jistý, že s nikým jiným bych něco podobného nedal dohromady.

Už dříve jsi oznámil, že chystáš nové album, nějaké věci z něj dáváš i na této tour. Mohl bys k albu říct něco bližšího, např. kdy ho plánuješ vydat, jací se na albu objeví hosti apod.?

Naštěstí nejsem u vydání alba svázán konkrétním datem. Co se týče hostů, ani ty nechci prozradit.

foto: Petr Honc
foto: Petr Honc

Zatím snad všechny tracky na tvých albech produkovali kanadští The Glowsticks. Chystáš se konečně vytvořit něco i s jinými producenty, kterých je na CZ/SK scéně bezpochyby hodně a řada z nich je i dost kvalitních? Nebo jsi jiného názoru..?

Jsem určitě stejného názoru. Některé písně, jako třeba Těžký váhy nebo Nemůžu si dovolit jsou od českého producenta Jana Sokolowski, jeho bratr je rapper Cavalier, se kterým ve zmiňovaných písních vystupuji.

Někdo tě nazývá rapperem, ty sám někdy toto označení odmítáš. Kam svoji hudbu žánrově řadíš a vadí ti být nazýván rapperem?

Nevadí mi pojmenování rapper, je to super. Dávají mi kredit, že pro ně dělám hudbu natolik kvalitně. Já si ale myslím, že se pořádně zařadit nedám. A není tu teda nikdo, kdo by řekl: “Je to zpěvák/Je to rapper.” Můžu pořád růst a nemám kolem sebe žánrovou ohrádku.

foto: Adam Bakay, zdroj: Championship Music
foto: Adam Bakay, zdroj: zdroj: Championship Music

Jaký máš názor na současnou českou hudební scénu? Chybí ti zde něco a co tě tu naopak baví, s čím jsi spokojen?

Jsem maximálně spokojenej, líbí se mi, jací producenti u nás jsou a i videa jsou stále lepší.

Něco k tvému soukromí. Poměrně často se tvé texty týkají holek, jejich vlastností i krás. Jak to ale vlastně máš se svým milostným/partnerským životem? Je na obzoru nějaká nová láska?

Vždycky je na obzoru nová láska, otázka ale je, jestli z toho láska vzejde.

Svoji postavu jsi údajně začal budovat pro projekt gladiátor. V jaké fázi se projekt nachází? Mohl bys k tomu říct něco bližšího?

Projekt Gladiátor prostřednictvím Barbarů už začal, motivuje lidi, aby se sebou něco dělali. Gladiátor jako krátký film by se měl začít natáčet tyto prázdniny, uvidíme jak nám bude štěstí přát. Půjde o můj životní projekt, takže na to nespěchám.

zdroj: Championship Music
zdroj: Championship Music

Rád cestuješ. Kde jsi byl naposledy a kam se chystáš tuto zimu, popř. v létě? Jaká je tvá vysněná destinace, kam ses ještě nestihl podívat?

Naposledy jsem byl v Tokyu natáčet klip k songu Instagram a pár dní jsem strávil v Torontu s producentem Osamou Verse Atilem. Tuto zimu se chystám hodně cestovat, nebyl čas plánovat přesné destinace, protože hodně času jsme teď věnovali turné. Mělo by jít ale o tři delší cesty. Rád bych se jednou podíval do Hong Kongu.

Kdyby ses měl zamyslet, co je pro tebe nejlepší věc v tvém životě?

Jsem opravdu vděčnej za lidi, které mám kolem sebe. Je to neuvěřitelný. Přes to všechno, co dělám a jak málo mám času, je tu pořád pro mě rodina i kamarádi. Jsou pořád stejní a díky nim jsem i já pořád stejný a nohama na zemi.

foto: Lukáš Wagneter (Red Bull), zdroj: zdroj: Championship Music
foto: Lukáš Wagneter (Red Bull Media House), zdroj: Championship Music

Ben Cristovao inspiruje a dodává sílu spoustě lidem a i za to si ho moc vážím. Posíláme pozdrav a poděkování za rozhovor a pokud Vám to ještě nestačilo, podívejte se například na videoreport od Red Bullu ze show ve Fóru Karlín!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit