U břehu řeky Orlice v Hradci Králové vznikne ojedinělé spojení veřejné sauny a coworkingového centra. První přírodní sauna a osvěžovna NUUK, inspirovaná skandinávskou saunovou kulturou, bude situována do míst bývalé Slezské plovárny. Ta patřila za první republiky k nejpopulárnějším ve městě. NUUK otevře své dveře návštěvníkům poprvé letos na podzim, pomoci mu v tom má i crowdfundingová sbírka na Hithitu.

„I když je Hradec Králové městem obklopeným přírodou a protnutým dvěma proudy silných řek, jeho potenciál je v této oblasti relativně nevyužitý. Rozhodli jsme se tak tuto výzvu vzít do svých rukou a přenést sem projekt, který by nás samotné bavil navštěvovat. Chceme vytvořit příjemné a inspirativní prostředí coworkingového charakteru, tedy něco mezi saunou, kavárnou a klidnou loukou s možností seberealizace,“ říká jedna z iniciátorek projektu Natálie Barcalová. Nápad na oživené kultovní Slezské plovárny se zrodil právě v hlavě Natálie a její kamarádky a kolegyně Anety Kohoutové, dvou mladých slečen, které stojí za mnoha nekomerčními kulturními akcemi v Hradci Králové.

NUUK1

Sauna, káva i kulturní akce

Po skandinávském vzoru se bude v projektu NUUK spojovat kultura saunování s kulturou kavárenskou. Samotná sauna bude ctít severské tradice a topit se bude dřevem. Velkým bonusem bude i její pojízdnost. Součástí bude také tzv. osvěžovna, kde bude možné v klidu relaxovat po saunovém rituálu, dopřát si šálek lahodné kávy, ale také si zpříjemnit večer kulturním programem. Rádi bychom, aby se z osvěžovny stalo místo, kde se budou promítat studentské filmy, lidé si mohli odskočit na příjemný koncert nebo dj set, divadlo nebo přednášku. V letním provozu tak chystáme vedle sauny zprovoznit veřejné tábořiště a pořádat zde kulturní akce spojené s klasickým plovárenským provozem,“ upřesňuje Aneta Kohoutová.

NUUK5

Táborák s Wabi Daňkem i kapelou Zrní

Projekt NUUK bobtná v rámci projektu Kulturní jádra – společná iniciativa spolu Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy a městských projektů BU2R. Definitivní podobu NUUKU má možnost ovlivnit i veřejnost. Na crowdfundingovém portále Hithitu běží momentálně sbírka na podporu projektu. Podpořit ho lze libovolnou částkou, a to od 50 Kč do 5 000 Kč. Pro přispěvovatele jsou zároveň připraveny zajímavé odměny. Za 500 Kč se bude moci 20 vybraných jedinců těšit na koncert oblíbené kapely Zrní, a to u táboráku na jaře příštího roku. Za příspěvek 750 Kč se pak odehraje nefalšovaný trampský večer. Večerní táborák zpestří vystoupení zpěváka Wabiho Daňka, se kterým si budou moci lidé u ohně zazpívat oblíbené písničky, ale i třeba opéci buřty. Pro zamilované páry jsou dále připraveny romantické saunové večery, pro firmy je připraven dopolední brunch a odpolední piknik s non-stop saunou.

https://www.hithit.com/cs/project/2600/pojdte-se-s-nami-potit

http://www.saunanuuk.net/

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit