Tzv. „uzavřená města“ začala v bývalém Sovětském svazu vznikat po druhé světové válce jakožto místa zvláštního vojenského či průmyslového významu. Ačkoliv po konci studené války a následném rozpadu Sovětského svazu byl jejich počet zredukován, dodnes jich můžeme na území Ruska nalézt více než čtyři desítky a je pro ně používán název „Uzavřené administrativně-teritoriální formace“ (v ruštině je pro ně používána zkratka ZATO). Pro cizince je potom velmi obtížné či přímo nemožné je navštívit, i když mají vízum pro návštěvu Ruské Federace.

Dnes, stejně jako v minulosti, ale neexistuje jeden univerzální typ uzavřeného města. Do Vladivostoku, hlavního přístavu ruského, dříve sovětského tichomořského loďstva, byl sovětským občanům přístup povolen a zákaz se vztahoval pouze na cizí státní příslušníky. Důvody pro utajování jsou taktéž podobné těm z dob studené války: citlivý výzkum a vývoj moderních vojenských technologií, strategické průmyslové objekty, přítomnost nebezpečně vysokého znečištění apod. Zvláštní kategorii uzavřených oblastí potom tvořily ty příhraniční. Sem patřila celá Kaliningradská oblast. Není ale překvapivé, že naprostá většina uzavřených měst ležela naopak ve velmi odlehlých oblastech Uralu nebo Sibiře, daleko od zraků nepovolaných lidí.

Dnes žije ve dvaačtyřiceti uzavřených městech na území Ruské federace celkem 1.5 milionů obyvatel. Tři čtvrtiny oblastí spadají pod ruské Ministerstvo obrany, zbytek spravuje Federální agentura pro atomovou energii. Nutno podotknout, že tyto údaje platí pro oficiálně uváděné lokality, není vyloučena existence i dalších, dosud stále tajných, měst nebo oblastí, které stojí centrální vládě za utajování. Sama existence uzavřených měst v Sovětském svazu, resp. Rusku, je nesmírně zajímavá a fascinující, stejně jako celá tato ohromná země.

Jestli vás čeká pracovní nebo turistická cesta do takových měst, nezapomeňte řešit jak vízum, tak i speciální povolení k návštěvě do takových měst co nejdříve. Kromě uzavřených měst je v Rusku hodně zajímavých regionů a měst k vidění, kde si každý najde to svoje. S vízem vám rádi pomůžeme v našem vízovém centru VHS-CZECH.cz.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit