Maďarský Sziget festival začíná už příští týden ve středu a my si pro tebe připravili seznam několika interpretů, které určitě nesmíš letos vynechat. Jasně, všichni se těšíme na velká jména headlinerů, jako jsou Gorillaz, Dua Lipa nebo Shawn Mendes. Ale co ti méně známí a spíš alternativnější umělci?

BØRNS

BØRNS může mnoha lidem poplést hlavu svojí androgenní imagí a hlavně hlasem, nad kterým snad každý tápe, zda v jednu chvíli zpívá kluk, nebo v další chvíli holka. To ale není jediným, čím strhává davy. To hlavní je hudba a ta Michiganskému rodákovi jde skvěle. Ve své tvorbě míchá rock, pop, indie a známky psychadeliky. A ani když nazpívá song God Save Our Young Blood s Lanou Del Rey, neztrácí ani trochu ze své kouzelné aury.

Rhye

Představ si mix Oh Wonder a The XX v alternativnějším hávu pomalejšího R&B, který tě neuspává, jak by sis po prvním poslechu myslel. Ale naopak tě dobíjí energií, která tě nutí se vlnit i uprostřed kanclu před kolegy. Zavřít oči a nechat se unášet. To je návod, jak si užít vystoupení kanadskýho zpěváka, jenž už má za sebou spolupráci s Bonobo a vydaná dvě alba.

Aurora

Auroru snad nemusím ani představovat. Kdo byl letos na Colours, tak ví, co tahle drobounká Švédka dokáže na pódiu spustit. Z na první pohled vyděšené malé holčičky po zaznění prvních tónu vykoukne dračice, víla, mořská panna, která tě svým electropopem vtáhne do svých spárů a nepustí. Ačkoliv jsou teď její vystoupení z poloviny plné písní z připravovaného alba, které ještě nikdo nezná, tak i přes to jde o skvělý zážitek.

Slaves

Punk není mrtvý. A to dokazuje právě britské duo Slaves, které jen kytarou, bicími a vokály, dokáže publikum strhnout do velké pogo jízdy za zpěvu (nebo spíš řvaní?) svých hitů Cheer Up London nebo The Hunter. Ačkoliv tihle dva kluci nemají zrovna číro na hlavě a propíchané celé obličeje, tak i přesto ti ukážou, že punk jsou oni. Protože energie, která z nich jde z pódia, je nepopsatelná.

ZHU

Spousta lidí může namítat, že elektronika a DJ za pultem prostě není pravá hudba. A můžete mít pravdu. To ale neznamená, že to nemůže být sakra dobrý na poslech. ZHU svoje house tracky halí do temnějšího pláště, ale i přes to jim nechává hitový potenciál, který je přesně na pomezí mainstreamu a alternativy.

SG Lewis

Méně známý dj a producent, který nemá ani svoji vlastní stránku na Wikipedii a na Szigetu vystupuje až pozdě v noci, by mohl být nakonec velmi milým překvapením festivalu stejně jako minulý rok skvělý Cashmere Cat. Sice pro většinu lidí neznámý, ale o to víc zajímavý se zářnou budoucností. Jede si svůj vlastní styl a hudbu dělá čistě z radosti. A navíc zapomeň na hraní z flashky. Tenhle kluk se sebou rovnou veze celou kapelu.

Little Big

Snad ani nemusím představovat. Ruská senzace, která by se dala připodobnit asi jen k Die Antwoord. Oplzlé texty, chvílema nechutné videoklipy a hlavně bizarní čtveřice, která dokáže udělat top rave party. A aby toho nebylo málo, tak o den dřív bude na stejné stage vystupovat estonský raper Tommy Cash, který se v plné síle ukázal právě ve spolupráci s petrohradskou čtveřici Little Big.

Všichni chceme zažít na Szigetu headlinery. Velká jména, u kterých budeme brečet radostí, že je konečně vidíme. Byla by ale škoda zapomenout i na méně známé interprety, kterým by se hodil support od vás všech, co tam zrovna budete.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit