Dvojice Václav Peloušek a Sára Vondrášková, vystupující pod pseudonymy Toyota Vangelis a Never Sol, natočili živý koncert nad uhelným dolem u Litvínova. Chtějí tak upozornit na nutnost ochrany klimatu a ukončení spalování fosilních paliv.

Dvacetiminutový záznam koncertu vznikl v polovině května během doznívajícího lockdownu za pomoci kulturní platformy GOODGOOD a projektu Klimatist*ka. Okolí zámku Jezeří, kde natáčení probíhalo, si hudební dvojice vybrala záměrně. Zámek na rozhraní dvou světů, jak bývá historická památka nazývána, se stal ikonickým místem na hraně mostecké uhelné pánve a svým jedinečným geniem loci podtrhl naléhavost uměleckého sdělení.

Hlavním motivem jejich nového hudebního videa se stala klimatická změna jako zásadní problém dneška. Skladbami z nového EP Moc, které ve videu zazní, prostupuje rozervanost dnešní doby. Toyota Vangelis a Never Sol se nevyhýbají ekologickým ani společenských tématům. Upozorňují na přepracovanost a uspěchanost života, stejně jako na klimatickou krizi a nutnost jejího řešení.

Václav Peloušek (Toyota Vangelis) dodává: „Klimatická krize působí na lidi jako paralyzující téma a holá fakta z médií se často nedají uchopit. Debata o nutnosti klimatickou krizi řešit je navíc často uměle polarizovaná. Zdá se jako by tu byly jen dva tábory lidí – odmítači a ti panikařící. Ale ve skutečnosti to tak není, lidé si uvědomují, že se děje něco, co se jich opravdu týká. Ve skladbách se tato témata snažím zasazovat do kontextu svých zkušeností a hledám k tomu relevantní emocionální paralely třeba v mezilidských vztazích nebo v extrémní stylizaci budoucího Ččeska ve vysušenou poušť Divokého západu.“

úvodní foto: Aleš Král

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit