Soudobý remake originální verze písničky Jinak to nejde (trojice Hana Zagorová, Stanislav Hložek, Petr Kotvald). Původní píseň o nešťastné lásce zahaluje normalizační propagandu, že je potřeba brát život takový, jaký je, a neměnit nic na stavu věci. Remake funguje jako metafora pro impotenci pozdního kapitalismu nalézat alternativy tvorby budoucnosti, a tím vykresluje paralelu, že aktuální systém možná došel do stádia vyhnilosti toho tehdejšího a nyní je na místě vzdor i imaginace.

Kříšení písní z kolektivního zapomnění je pro Toyotu Vangelis jeden ze způsobů, jak hledat vlastní identitu a zároveň nabourávat současnou konformitu. Píseň „Jinak to nejde“ od obskurního normalizačního tria Zagorová-Hložek-Kotvald jej inspirovala přizvat na feat. pražskou drag queen Miss Petty a maximalistického slaďouše litterbina. Hyperpopová aranž, u které nelze očekávat, co se stane v příští vteřině, vytváří arénu pro střet generací či politických systémů a naznačuje, že je třeba stále hledat alternativy pro společenské uspořádání. Miss Petty prostě nechce slepě kopírovat travesty ikonu Zagorovou a tím ilustruje jak generační přerod, tak i sílu umění dragu. Spolu s androgynními vokály Toyoty Vangelis vytváří prostor, ve kterém se s lehkostí můžeme vydat do budoucnosti, pakliže nabouráme koncepci vlastní identity.

Toyota Vangelis (Václav Peloušek) je klubový písničkář a vynálezce elektronických hudebních nástrojů v Bastl Instruments. Po loňském debutovém mini EP Moc s Never Sol se vydává do energetičtějších poloh. Ve svých skladbách propojuje vlastní, unikátně autotunovaný hlas se symbiózou elektronických a (simulovaných) akustických nástrojů a nabourává tak binaritu člověka a technologie. Při své misi v inovaci na poli interakce s elektronickou hudbou si stále nachází prostor na zápas se současnou češtinou, kterou vkládá do rytmických a melodických struktur. Jeho písně vystavěné na vztahových metaforách často proplétají intimitu do témat, jako jsou velká data, klimatická krize nebo digitální odcizení.

Toyota Vangelisfacebookinstagramyoutubebandcamp

Miss Petty (David Daniel) je česká drag queen, která jako první u nás spojila umění dragu s vlastní hudební tvorbou. Její tracky jsou energetické, barevné a pohybující se na pomezí klasického popu až hyperpopu. Její message je jasná – každý může být bad bitch, nehledě na pohlaví, rasu, váhu či věk!

Miss Petty facebookinstagramyoutube

litterbin (Jonáš Klos) je multižánrový producent, DJ, zvukový nadšenec a hyperpopový vokalista. Ve své tvorbě propojuje maximalistický zvuk kolektivu PC Music s kýčovitým přístupem indie písničkářů a nostalgickým nádechem devadesátkové elektroniky labelu Warp. Tuto podivnou vizi představí na připravovaném debutovém EP.

litterbinfacebookinstagramyoutubebandcamp

Singl Jinak to nejde můžeš streamovat na všech digitálních platformách.

zdroj: TZ

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit