Festivalová sezóna je v plném proudu. Sziget, který patří mezi ty největší hudební akce léta, se tak nezadržitelně blíží. Šest dní plných hudby a tance na ostrově uprostřed Budapešti začne už 10. srpna. Abys nemusel hledat v programu – Czechmag ti představí svůj top výběr letošních interpretů.

Billie Eilish

Drama královnu netřeba představovat. Na scéně je teprve několik let, svojí nekonvenční hudbou ale změnila tahle mladá holka pop music k nepoznání. Svoje fanoušky dokáže nejen dohnat k slzám pomocí hitů Everything I Wanted či Ocean Eyes, ale umí do toho i pořádně šlápnout. Určitě tak autorka teprve dvou alb zahraje i Bad Guy, který má sílu rozeskákat celý Sziget.

Jamie XX

Elektroničtí bohové – kapela The XX se vryla do srdcí nejednomu melancholickému fanouškovi. Ačkoliv band nikdy svůj konec neoznámil, pohromadě jsme trio už dlouho naživo hrát neviděli. Svojí přítomností nás tak musí potěšit hlavní produkční tahoun celého projektu Jamie XX. Ten se fanouškům představí až po půlnoci, aby nebylo pochyb, na jaké publikum jeho set bude směřovat.

Yungblud

Miláček Čechů, ale dnes už i celé Evropy. S Czechmagem jsme měli to štěstí ho vidět ještě rok před pandemií na Szigetu, když teprve začínal. Už tenkrát dokázal zbourat celý stan se svojí energií a láskou k hudbě, kterou ze srdce zpívá. A to měl na místě jen tak polovinu kapacity. Teď už ale bude mít zasloužený spot hned na hlavním pódiu a připravených tisíce fanoušků, kteří znají jeho hity.

Lorde

Už je tomu deset let, co Lorde vydala svůj hit Royals. Z tajemné holky se stala přes noc světová superstar. Jelikož se Česku zatím úspěšně vyhýbá v rámci svých turné, tak je potřeba vyjet za ní. A právě v Budapešti bude pokračovat ve své prezentaci svého dva roky starého alba Solar Power. Co víc taky dodat festivalové atmosféře, než právě songy z alba, které Lorde nazpívala spokojeně pod vlivem trávy.

Mall Grab

Zatímco dříve byla techno stage na Szigetu spíš okrajovou záležitostí, organizátoři pochopili, že se ji musí začít pořádně věnovat. A to s výrazným nárůstem obliby, které se v Evropě elektronická hudba těší. Kruhová Colloseum stage tak po osmnáct hodin denně přinese výrazná jména alternativní elektroniky. Nebude tak chybět I Hate Models, Jeff Mills nebo právě Mall Grab, který v poslední době do své hudby zapojil vliv Londýna, ve kterým tenhle australský mág bydlí.

Foals

Britská kapela Foals je miláčkem Czechmagu už od doby, kdy vystoupila na prvním pražském Metronome festivalu. A stále nás ještě nezklamala. Před dvěma měsíci sice vydali společně s Danem Careym zremixované album Life, nedá se ale předpokládat, že by ho zahráli. Místo něj se mohou fanoušci těšit na starý dobrý indie rock, který bude pastvou po uši, po vší té taneční hudbě, která je dnes slyšet všude.

Florence + The Machine

Patří k těm největším hvězdám letošního ročníku Szigetu. Florence Welch a její kapela jsou ztělesněnou ukázkou, že i pop se obejde bez oklepaných frází a všudypřítomných synťáků. Jejich umělecké pojetí mainstreamového žánru probudí i ty největší pochybovače. Navíc kdo by neznal You’ve Got The Love, které kapela přivedla k dokonalosti či srdcervoucí Ship To Wreck.

Nezapomeň si tak ještě dnes pořídit svou vstupenku na webu Sziget festivalu. Pokud stále ještě pochybuješ, zda opravdu vyrazit, můžeš omrknout náš report z minulých let.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit