The xx je britská indie-popová skupina, která byla založena v Londýně roku 2008. Trio dosud vydalo dvě kritikou nadšeně přijatá alba – “xx”, které získalo cenu Mercury Music Prize, a následující desku Coexist – kterých se dohromady prodalo přes 2,5 milionu kusů.

V Praze vystoupovali naposledy v roce 2013, a to v Lucerna Music Baru. Tentokrát zvolili větší prostory ve Foru Karlín. Srdcem nového areálu je multifunkční prostor s kapacitou tři tisíce lidí. Myslím si, že lepší místo pro letošní koncert si The xx zvolit nemohli.

xxKapela momentálně pracuje na novém albu s názvem “I See You”, ze kterého představila hned několik skladeb a to například: “On Hold”, “I Dare You” a “Brave For You”. Znělo to opravdu skvěle, takže se máme určitě na co těšit!

Přechody mezi skladbami několikrát zaplnil Jamie Smith (Jamie xx) minimal housovými vložkami, několik skladeb oživil hudbou ze svého alba “In Colour” a ke konci před poslední písničkou jste mohli mít na chvíli pocit, že se nacházíte na berlínské technoparty.

Už od začátku se na éterickém duchu živých The xx výrazně podílela vypiplaná práce se světlem. Jemnou mlhu na pódiu zadní reflektory prosvětlovaly tak, že se z ní v úvodní skladbě místy pouze vynořovaly siluety a samozřejmě zvuk.

xxThe xx jsou známí jako skromní introverti, kteří ke svému publiku většinou nepromlouvají. Nicméně za několik let si v Praze vytvořili poměrně slušnou základnu fanoušků a po pár minutovém burácení davu promluvila Romy i Oliver. Přiznali, jak byli nervózní, že měli opravdu hodně práce, ale vidí, že stála za to a několikrát poděkovali.

xxPo protaženém instrumentálním Intru zahráli jako přídavek skladbu “Angels” a za hlasitého potlesku a jekotu opustili podium a zanechali všem krásné vzpomínky. Včerejšímu koncertu se nedá vůbec nic vytknout.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?