Sailor Jerry vlastním jménem Norman K. Collins byl americký námořník a tatér, který do této kultury významně přispěl svými návrhy a svým stylem. Člověk, který si potrpěl na kvalitě a originalitě, potetoval za svůj život několik stovek námořníků a inspiroval desítky tisíc tatérů po celém světě. Tento mořský vlk miloval moře a tak není divu, že velkou část svého života strávil na moři a později i na Havaji, kde provozoval svou živnost. Je mi ctí na jeho památku vám ukázat některé jeho klasické symboly a jejich významy.

Vlaštovka

Vlaštovka jako taková, se od ostatních ptáků v něčem výrazně liší. Vrací se zpět domů. Pokaždé, když odletí na začátku zimy do teplých krajů, se po velkých mrazech vrátí zpátky do svého hnízda. Motiv vlaštovky tedy symbolizoval něco jako “návrat” námořníka nazpátek domů ke své rodině, nebo do svého rodného města odkud vyplul. Vlaštovky se také často tetovaly ve dvojicích a to z prostého důvodu. Jednu vlaštovku si námořník nechal vytetovat při odplutí na moře a druhou při šťastném návratu domů. Další význam, kterému lidé skutečně věřili byl ten, že pokud námořník zemře na moři, vlaštovka odnese jeho duši do nebe.

“Vlaštovko, vrať se zpět domů.”

Kotva

Symbol kotvy je jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších námořnických tetování vůbec. Kotva se spouští z lodi na dno moře, aby mohla loď mohla zůstat v klidu na místě, tedy být stabilizovaná. A téměř stejný význam má její tetování – stabilitu. Častokrát můžete vidět u takového tetování nápisy. A to zpravidla jména lidí, kteří jsou pro nás něčím důležití, ať už se jedná o manželku, přítelkyni nebo třeba mamku a otce, protože to jsou právě ti lidé, kteří by vás měli udržet na zemi. Jednoduše a prostě je kotva taková připomínka toho, co vás udržuje v neustálém klidu.

Kotva jako symbol stability a klidu.

Lebka

Tetování vás bude provázet celý zbytek vašeho života, zůstane na vašem těle až do smrti. Tak přesně to by měla lebka znázorňovat. Dá se doslova říct, že lebky představují samotný koncept tetování jako rozhodnutí, které se nedá zrušit. Podle Sailora Jerryho lebka zobrazovala válečníky, bojovníky a dobrodruhy, kteří neměli strach ze smrti. Přesněji bytosti, které jsou se svou smrtí smíření a berou ji jako zakončení svého života.

“Smrt je zakončení koloběhu života.”

Žralok

V některých případech tradičních tetování týkajících se zvířat vyobrazovaly jejich vlastnosti, například lev poukazoval na statečnost a hrdost. Žralok ve svém přirozeném prostředí (v moři) nemá predátora. Znamená to tedy, že se doslovně nestanete obětí někoho jiného. Pro námořníky žraločí tetování také znamenalo, že je bude chránit před nebezpečím oceánu. Zajímavostí je, že toto zvíře mělo také na vaší kůži symbolizovat neustálou touho po nových výzvách, touhu po životě. Má to svůj zvláštní důvod. Žralok má neuvěřitelný pocit klidu, i když je v neustálém pohybu a málokdy odpočívá.

“Nikdy se nestanu něčí oběť.”

Loď

Lodě do života námořníků bezpochyby zásadně patří. Na plavidle stráví takový námořník téměř celý svůj život. Je to pro něj místo, kam chodí pracovat, kde se musí dřít, ale zároveň projev svobody, projev nekonečného dobrodružství. V momentě, kdy usednete na loď a vyplujete máte neomezeně možností. Jeden z dalších významů je také symbol domova, nebo spíše nástroj pro návrat domů, když přišel čas. Pochopitelně je taktéž loď symbolem pro lásku k cestování a dobrodružství.

Loď jako láska k dobrodružství.

Orel

Pod tímto zvířetem se mi vybaví především jedno – Amerika. Konkrétně pro Sailora Jerryho to bylo znamení jeho idealizované vlasti, a proto je často rád zobrazoval i společně s vlajkou USA. Dá se tedy v zásadě říct, že orel je znak vlastenectví a patriotismu. Orel se objevuje v historii Ameriky často a to hned v několika podobách. Tento pták je považován za velmi inteligentního, hrdého a dravého, takže nošení jeho obrazu může taky znamenat upřednostňování těchto vlastností.

Symbol země neomezených možností.

Srdce

U námořníků existovalo jedno obrovské riziko, které musel každý, kdo se vyplavil na moře přijmout. Hrozilo totiž, že už se nikdy nemusí vrátit zpátky domů a navždy zůstane i s potopenou lodí na dně moře. Proto si každý správný mořský vlk nechal vykérovat srdce. Když se plavil oceánem, byla to tak jediná možnost, jak mít na blízku svou rodinu, přátele nebo lásku. Často můžete vidět jako ozdobu na vytetovaných srdcích nápisy, jména přítelkyň, manželek a matek. Někdy je zvykem si tetovat srdce propíchnuté dýkou, což symbolizuje zradu nebo ztrátu někoho blízkého, ale to je pochopitelně individuální. Každopádně symbol srdce je dodnes jedním z nejpopulárnějších motivů, jak mezi námořníky, tak mezi “civilisty”.

“Abych měl svou mámu neustále na blízku.”
“Odpočívej v pokoji námořníku.”

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit