“Tady Vary” hlásila hrdě kina po celém českém území a pod značkou KVIFF uskutečnila festivalové projekce. Byl to však model, který má možnost mít nějakou budoucnost, nebo se jednalo jen o krátkodobou náplast za zrušený festival?

O víkendu ukončená přehlídka pořádaná pod hlavičkou KVIFF se snažila ukázat jednu z možných cest, jak zachránit zrušený festival v tradiční formě a možná nastínit modely, kterými by se mohla tradiční červencová akce do budoucna ubírat. V době tradičního data festivalu se v devadesátce kin po republice uskutečnilo 16 simultánních projekcí filmů, které se měly na festivalu objevit a ač přes prvotní nadšení, jednalo se o akci do velké míry polovičatou, která nemá moc velkou šanci přežít do dalších let.

vary

 

Již od začátku bylo jasné, že se jedná o akci především pro věrné diváky a oblíbené baťůžkáře, ovšem překvapivě nejfunkčnější byl nakonec program Future Frames, díky jehož přesunu do online prostředí se mnoho participantů zbavilo studu, který vždy chtě nechtě provází debaty ve velkých sálech, a došlo tak k mnohem intenzivnější komunikaci.

Hlavní a nejvýraznější položkou v programu stále však byly projekce 16 snímků, které měly být za normálních okolností v Karlových Varech promítnuty. Na samotném výběru filmů celá přehlídka padala a stála. Sice se mělo jednat o divácky vstřícné filmy pro letní pokaranténní odlehčení, výběr některých snímků provázely poměrně velké otazníky. Otevřít akci vtipným dojákem Než skončí léto, ve kterém exceluje Ben Mendelsohn spolu s vycházející hvězdou Elizou Scanlen, u kterého jsem si mohutně pobrečela už loni na festivalu v Benátkách, byl chytrý tah. Australské slunce a zdánlivě odlehčený pohled na závažné téma přilákal první den spoustu diváků, kteří si po skončení nadšeně otíraly nudle a slzy a mohlo se tak zdát, že se celá přehlídka ponese ve stejném duchu. Prosluněný film velmi chytře kalkuluje s divákovými emocemi a celou dobu jej skrze dějové výpustky drží v iluzi, že se vlastně nic tak závažného neděje, aby jej následně o to tvrději mohl konfrontovat zpět s realitou. Možná že by tak mohl snímek převzít žezlo 3Bobulí a Bouráka a opravdu přilákat do kin diváky, kterým jsou sexistické a trapné vtipy cizí.

Další dny byl už výběr mnohem spornější, na jedné straně se program sestával z jasných diváckých taháků, které dokázaly přitáhnout i v parném odpoledni do kina, jako dokument o nemoderném chalanovi Meky, sázející na osobu samotného zpěváka, francouzská komedie Na palubu!, zde snad ani není nutné zdůvodňovat proč, nebo dle mého názoru z nepochopitelného důvodu divácky atraktivní Zlovolné historky z předměstí, ukazující přesnou definici italského manželství; a v těchto případech byly kinosály plné. Na druhou stranu se na programu objevila baskická dokumentární báseň Zumiriki nebo do egyptských dun zasazená romance Luxor, u které je přídomek pomalá ještě dost zveličený. Tady Vary nakonec nabídly průřez svým kompletním výběrem a dokázali tak, že ke sledování některých titulů je nesmírně důležitá atmosféra místa, ale prostá festivalová matematika prvních, druhých a třetích voleb. 

Přehlídka byla nakonec příjemným zpestřením momentální distribuční šedi, hned první den však poukázala na svou největší slabinu, roztříštěnost do regionálních kin, když organizátoři ohlásili konání listopadového 54 ½ ročníku. Nebýt dopředu ohlášené akce, na kterou všichni na podzim pojedeme, jelikož “Vary přece nikdy nejsou o filmech”, neprovázela by akci celý týden hořká nálepka výplňkového programu, ale jednalo by se důstojnou náhradu. Takhle můžeme říct, že bylo příjemné zpestřit si kino program, ale nejdůležitější je, že víme o listopadovém pokračování, jehož uplynulý týden byl pouhou předehrou.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit