Každý určitě ví, v čem je speciální datum 14. února. Ano, na tento den každoročně připadá svátek sv. Valentýna, den, kdy by si měl každý, kdo je v partnerském vztahu, vzpomenout na svoji drahou polovičku a připravit pro ni nějaký pěkný zážitek, popřípadě alespoň koupit tu jednu růži za 90 Kč. Kde se ale tato tradice (povinnost?) vzala?

Na úvod je nutností podotknout, že svátek takovýho, jak ho známe dnes, se k nám dostal spíše z komerčních důvodů. Dříve se svátek sv. Valentýna slavil hlavně v Americe, ve které je již poměrně dost zprofanovaný. Proč? Dozvíte se dále v článku!

Historie

O vzniku tohoto svátku se táhnout dlouhé diskuze a teorie. Jedna tvrdí, že svátek sv. Valentýna se vyvinul  od svátku Lupercalia, dříve Februa (odtud February – únor), ze starověkého Říma. Tato událost připadala právě na únor, většinou okolo 14. dne tohoto měsíce. Svátek měl město vyčistit od zlých duchů a zajistit zdraví na další rok. Vše začínalo rituálním obětováním zvířat, jejichž krví se potřely biče, kterými následně muži bičovali mladé ženy. Že to nezní moc láskyplně? To máte možná pravdu.

zdroj: www.terriermandotcom.blogspot.com
zdroj: www.terriermandotcom.blogspot.cz

Významnou osobou při vzniku tohoto svátku měl zajisté katolický kněz a léčitel svatý Valentýn. Ten žil ve 3. století v době císaře Marka Aurelia Claudia (Claudius II.). Ten v celé říši zakazoval manželské sňatky, protože se obával, že oddaní můži budou chtít zůstat doma s manželkami a nebudou chtít jít do války. Proti tomu bojoval právě kněz Valentýn, který v tajnosti oddával mladé a zamilované páry. Poté, co na to císař přišel, Valentýn byl zajat a zemřel mučednickou smrtí 14. února zřejmě roku 269.

Neví se přesně, kdy byl nyní již sv. Valentýn svatořečen, co se však ví je, že v 5. století byl papežem Gelasiem I. vyhlášen 14. únor jako svátek sv. Valentýna. Splynul tak se svátkem Lupercalia, které připadaly na stejné datum, a vyvinul se v dnešní svátek zamilovaných.

Zajímavost

Svátek takový, jak ho známe dnes, se začal slavit až od 20. století. Do té doby bylo nějaké datum 14. února opomíjeno a málokdo věděl o svatém Valentýnovi. Za obnovením, řekněme spíše rozšířením, této tradice nestál žádný kněz či papež, nýbrž pouhý podnikatel (v té době na pokraji bankrotu) – Američan Walter Scott. Svoji firmu na vánoční přáníčka rozšířil i na ta valentýnská a započal tak novodobou formu tohoto svátku.

Rekordy

Nejstarší valentýnka

Za nejstarší valentýnské přání je považován dopis ke dni sv. Valentýna ze 14. února 1477, který poslala jistá Margery Brewsová svému snoubenci Johnu Pastonovi. Nyní je uchováván v londýnské Britské knihovně.

zdroj: www.britishlibrary.typepad.co.uk
zdroj: www.britishlibrary.typepad.co.uk

Nejdelší polibek

Thajský pár se vydržel líbat 46 hodin 24 minut a 9 sekund. Dodnes jim patří světové prvenství, které uznala i Guinessova kniha rekordů. Tento rekord padl při soutěži o nejdelší polibek v letovisku Pattaya a vítěznému páru přinesl v přepočtu přes 60 tisíc korun.

zdroj: www.cp24.com
zdroj: www.cp24.com

A jak vy budete oslavovat svátek svatého Valentýna? Máte z tohoto dne nějaké zajímavé historky? Podělte se o ně s námi v komentářích pod článkem nebo na naší facebookové stránce!

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?