Štěstí. Kdo by ho nechtěl mít. Člověku ke štěstí někdy stačí jen obyčejný pocit, někdo ale potřebuje hmotnou věc. Někteří lidé třeba neví, jak takové štěstí hledat a kde. O Dánech se často mluví jako o nejšťastnějším národu na světě. Proč to tak je? Jaký je jejich klíč ke štěstí? Kde Dánové ukrývají své lykke? Meik Wiking je ředitele institutu pro výzkum štěstí v Kodani a zároveň i autorem knihy Hygge – prostě šťastný způsob života. Lykke je dánské slovo pro štěstí a tato kniha je malý průvodce o tom, jak to své pravé štěstí najít.

Kniha obsahuje celkem devět kapitol a v každé z nich autor řeší jednu konkrétní věc, například zdraví, peníze, laskavost nebo důvěru. Každé téma následně dopodrobna rozebírá, uvádí nejrůznější příběhy ze života a srovnává život v Dánsku s životy v jiných zemích. V závěru současně vybízí čtenáře k nejrůznějším úkolům a zdůrazňuje, na co by si měl dát pozor a na co se zaměřit. Knihu, stejně jako Hygge, obohacují typické fotografie nebo barevné ilustrace, které při čtení navozují tu správnou a pohodovou atmosféru.

Pocit, který zahřeje

Lykke nepřináší čtenářům nic co by zásadně změnilo jejich pohled na svět. Spíše staví do popředí a upozorňuje na to, čeho by si měl člověk více všímat, vážit a v každém případě si uvědomit, že štěstí není o materialitě. Můžeme jej najít v každodenní projížďce na kole, v povídání si s přáteli, v pomoci druhému nebo i v obyčejném tichu.

I cesta může být cíl

Najít tu správnou cestu ke spokojenému životu je i není lehké a záleží hodně na lidských preferencích. Autor v knize uvádí nejrůznější inspirativní příběhy o životě šťastných lidí, nejvíce ale dává do kontrastu život Dánů s ostatními. A to je možná jediné negativum knihy, protože Dánsko je naprosto odlišná země s jinými typy lidí, jinými zvyky, společenským uspořádáním i politikou. Lidé v Dánsku mají jiné možnosti a je trochu obtížné jít po stejné cestě za štěstím. I přes to si toho jde z Lykke mnoho vzít, naučit se něčemu novému nebo si uvědomit něco, co nás dosud míjelo, co jsme přehlíželi.

Lykke se, stejně jako Hygge, řadí mezi populárně naučné knihy, která má svým čtenářům ukázat, jak žít více šťastně. Není nutné brát knihu doslovně, nebo aktivně plnit jeden úkol za druhým, spíše jde o to pochopit hlavní myšlenku. Být šťastný znamená hledat dobro nejen okolo sebe, ale i sami v sobě. Koukat se na svět pozitivně a projevovat více vřelosti. Osvobodit se od strachu a nebát se snít. Být pesimistou totiž nikdy nikomu nepomohlo.

Více informací o knize, která vám vykouzlí úsměv na rtech, můžete najít ZDE

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit