Běžecké lyže neboli lidově nazývané běžky má doma spousta lidí, pro které je tzv. běžkování velice oblíbenou zimní aktivitou. Není se vlastně čemu divit – jízda na běžkách pozitivně prospívá našemu zdraví nemluvě o tom, že se jedná o efektivní způsob, jak se v zimě udržovat v kondici. Jestliže chcete, aby vám vaše běžecké lyže vydržely co možná nejdéle a zároveň vám nabídly co možná nejpohodlnější jízdu, měli byste vědět, jak se o ně správně starat!

Běžecké lyže si zaslouží pozornost, za kterou se vám odmění

Stejně jako lyže sjezdové si i běžecké lyže pro sebe před začátkem každé sezony vyžadují určitou pozornost a péči, kterou byste jim ve svém vlastním zájmu měli věnovat. Věřte, že pokud se o své běžecké lyže budete správně starat, odmění se vám pohodlnou a jednoduchou jízdou a zároveň vám vydrží mnohonásobně déle, nežli v případě, kdy byste se jim pravidelně nevěnovali a nechávali je na pospas jejich osudu.

Dobrou zprávou je, že péče o běžecké lyže v sobě zahrnuje prakticky pouze starost o skluznici. Nevýhodou skluznice u běžecké lyže je fakt, že oproti skluznicím na sjezdových lyžích je o něco složitější. Péče o skluznici se skládá ze tří důležitých kroků: čištění, nanášení skluzných vosků a nanášení stoupacích vosků.

Postarejte se o běžky správně

Jako první se zaměříme na čištění skluznice. Pokud na běžkách jezdíte pravidelně, měli byste vědět, že na skluznici během jízdy ulpívají nejrůznější nečistoty, které mohou proniknout i do samotné skluznice. Před každou jízdou byste proto měli myslet na to, abyste skluznice vyčistili a zbavili je jak usazených nečistot, tak i starého vosku. K čištění skluznice běžek se používají speciální odstraňovače nebo se k jejich čištění přistupuje za pomoci tzv. vypláchnutí horkým voskem.

Dalším krokem je nanesení skluzných vosků. Jejich úkolem je co možní nejvíce snížit tření, které vzniká mezi skluznicí a sněhem. To znamená, jak vaše běžky snadno a pohodlně kloužou po stopě. Máte-li běžecké lyže na klasickou techniku, nanášejte skluzný vosk na přední a zadní část skluznice mimo stoupací komoru, v případě, že doma máte levné běžky určené na bruslení, nanášejte vosk po celé délce jejich skluznice.

Jako poslední si péče o běžecké lyže zahrnuje nanesení stoupacího vosku. Ty se zpravidla nanáší v několika vrstvách, kdy platí, že minimum jsou 2 vrstvy. Obecně se doporučuje počítat 1 vrstvu na cca 10 km jízdy.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit