Běžecké lyže neboli lidově nazývané běžky má doma spousta lidí, pro které je tzv. běžkování velice oblíbenou zimní aktivitou. Není se vlastně čemu divit – jízda na běžkách pozitivně prospívá našemu zdraví nemluvě o tom, že se jedná o efektivní způsob, jak se v zimě udržovat v kondici. Jestliže chcete, aby vám vaše běžecké lyže vydržely co možná nejdéle a zároveň vám nabídly co možná nejpohodlnější jízdu, měli byste vědět, jak se o ně správně starat!

Běžecké lyže si zaslouží pozornost, za kterou se vám odmění

Stejně jako lyže sjezdové si i běžecké lyže pro sebe před začátkem každé sezony vyžadují určitou pozornost a péči, kterou byste jim ve svém vlastním zájmu měli věnovat. Věřte, že pokud se o své běžecké lyže budete správně starat, odmění se vám pohodlnou a jednoduchou jízdou a zároveň vám vydrží mnohonásobně déle, nežli v případě, kdy byste se jim pravidelně nevěnovali a nechávali je na pospas jejich osudu.

Dobrou zprávou je, že péče o běžecké lyže v sobě zahrnuje prakticky pouze starost o skluznici. Nevýhodou skluznice u běžecké lyže je fakt, že oproti skluznicím na sjezdových lyžích je o něco složitější. Péče o skluznici se skládá ze tří důležitých kroků: čištění, nanášení skluzných vosků a nanášení stoupacích vosků.

Postarejte se o běžky správně

Jako první se zaměříme na čištění skluznice. Pokud na běžkách jezdíte pravidelně, měli byste vědět, že na skluznici během jízdy ulpívají nejrůznější nečistoty, které mohou proniknout i do samotné skluznice. Před každou jízdou byste proto měli myslet na to, abyste skluznice vyčistili a zbavili je jak usazených nečistot, tak i starého vosku. K čištění skluznice běžek se používají speciální odstraňovače nebo se k jejich čištění přistupuje za pomoci tzv. vypláchnutí horkým voskem.

Dalším krokem je nanesení skluzných vosků. Jejich úkolem je co možní nejvíce snížit tření, které vzniká mezi skluznicí a sněhem. To znamená, jak vaše běžky snadno a pohodlně kloužou po stopě. Máte-li běžecké lyže na klasickou techniku, nanášejte skluzný vosk na přední a zadní část skluznice mimo stoupací komoru, v případě, že doma máte levné běžky určené na bruslení, nanášejte vosk po celé délce jejich skluznice.

Jako poslední si péče o běžecké lyže zahrnuje nanesení stoupacího vosku. Ty se zpravidla nanáší v několika vrstvách, kdy platí, že minimum jsou 2 vrstvy. Obecně se doporučuje počítat 1 vrstvu na cca 10 km jízdy.

Článek je reklamní sdělení

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?