Já tomu nebudu ani říkat hudba, protože to prostě hudba není. Je to jenom Soviet Muzyka, která nám krásně potvrzuje, že Rusko opravdu není jenom stát, nýbrž myšlenkový pochod. Čistě náhodou se mi před nedávnem podařilo zabrouzit na ruskou stranu hudebního YouTube. A i když by se to dalo považovat za pokus o napadení vašeho psychického zdraví, tak jsem se rozhodl, že vám ty největší absurdity musím ukázat.

Soviet Muzyka je něco neskutečného. Je to něco, co dokonale reflektuje ruské smýšlení a povahu celého národa. Možná je to také odrazem toho, že ještě do nedávna bylo pivo v Rusku považováno za limonádu. A právě díky této limonádě jsem minulý týden omylem kliknul na YouTube na video v azbuce. Ano, byla to chyba a stále pociťuji následky této nerozvážnosti. Rázem jsem se ocitl někde v říši sjetého Mrazíka za mixážním pultem, a jeho tancujících gopníků. Každopádně jsem se rozhodl o svůj opilecký průzkum do nitra této absurdní muzyky podělit a nabídnout vám to nejlepší.

Eduard Chil – Trolololo něco

Tak tohle už je asi klasika, a pokud to pro vás není klasika, tak nechápu, kde jste posledních pár let žili. Eduard Chil, který je na internetu znám především pod přezdívkou Mr. Trololo, byl ruský operní pěvec a barytonista, svého času považován za národního umělce. Jeho nejznámější píseň o kovboji vracejícím se na koni na svou farmu se stala hitem internetu a vysloužila si hned několik parodií. Takže kdybyste nevěděli, jak se řekne rusky: “Jsem kovboj, a jedu domů na koni,” tak stačí říct trololo.

Vitas – 7th Element

Tohle nebudu komentovat. To možná ani komentovat totiž nejde. Vitase si prostě musíte pustit. Ruský křížnec našeho Péti Gottwalda a mimozemšťana.

ФАБРИКА – Не родись красивой

Zde si představíme něco mnohem modernějšího. Při sledování tohoto videoklipu nejde až tak moc o hudebního zážitek, i když v něm jsou slyšet prvky kaťušy, ale spíše o zážitek vizuální. Holčičí kapela Factory očividně ví, co je momentálně součástí mladého ruského lifestylu, a nabízí jim ho ve vší parádě. Klip obsahuje vše, co by správný soviet muzyk videoklip obsahovat měl. Můžete vidět krásné prsaté děvečky, gopniky v adidas teplákovkách, pořádné nadupané káry a hlavně krásu ruského venkova, no může to být ještě lepší?

Потап и Настя – Все пучком

Potap a Nasťa. U nás by měli čestné místo v hlavním vysílacím čase Šlágr TV. V Rusku několik milionů zhlédnutí. Typický příklad ruského šlágru s postsovětskými prvky. Hlavně, aby tam nebylo tý harmoniky málo! Ještě, že má Nasťa tak velké poprsí, protože to je tak jediné, co můžou nabídnout.

Киевэлектро – Шарики

Tak ale pozor! Tenhle týpek si říká Kievelektro a zásobuje Kievské kluby tou nejlepší taneční muzikou. Dělat elektro v Rusku je vlastně úplně jednoduchá věc. Stačí pořádný basy, kopák a harmonika a všechno to okořenit nevzhlednýma tanečnicema a hit je na světě.

Pokud jste došli až sem a stále nemáte chuť si provrtat hlavu vrtačkou, tak vám gratuluji. A příště se spolu potkáme třeba v nějakém pořádném sovětském klubíku. Proshchay moy drug!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit