Skromná příručka, jak být správným vodákem.

Léto je již pomalu u konce, klimatická změna v plném proudu a na pultech obchodů už se sem tam objevuje vánoční zboží. Původně jsi měl v plánu letět se svou drahou polovičkou na Bali, ale tvá finanční situace ti bohužel hodila klacek pod nohy, a tak ti nezbývá nic jiného než strávit dovolenou v Čechách. Naštěstí sis vzpomněl na svého hrdinu pubertálních let Filipa Kaštana. Pokud Filipa neznáš, tak očividně patříš k mladším ročníkům a český národní sport není nic pro tebe. Ano, bavíme se zde o vodáctví. Každoroční letní zábava tisíců Čechů, kteří si sbalí jeden pár spodního prádla, plavky, boty do vody z Chorvatska, stan a vydají se na tvrdý souboj s peřejemi českých řek a říček, zároveň se přitom stačí ještě ožrat a popřípadě zhulit kvalitním matrošem od dealera ze sídliště. Někdy obojí najednou.

Aye Aye, Captain!

Ač se to bude některým z vás zdát nemožné, tak i já jakožto pisatel tohoto artiklu, nevydělávám takový honorář, abych svou drahou polovičku mohl na to již zmíněné Bali vzít, občas jsem i rád, že si můžu zaplatit jízdenku z Prahy do Plzně. Každopádně toto prachsprosté neocenění mých kvalit mi dalo možnost strávit několik hezkých chvil v nafukovacím raftu na povodí bájné Vltavy. Vodáctví je sport, při kterém se musí člověk řídit jasnými pravidly, a já vám některé z nich představím.

Bezpečnost především

Bezpečnosti není nikdy dost. Vest také ne. Dvě, tři plzínky dokážou na vodě pořádně zamotat hlavu. A nikdo z vás se nechce přece trapně utopit v zemi, která nemá moře.

Zdravíme vždy hlasitým “Ahooj”

Tohle myslím vážně. Na vodě panuje určitá kultura, která musí být dodržována. Takže žádný čau, dobrý den, nebo nazdar. Vždy a za jakýchkoliv okolností se vždy zdravíme hlasitým “Ahooj”.

Důkladně se namazat opalovacím krémem

Mazat, mazat, mazat! Pokud vám v dětství v něčem maminka lhala, tak se to rozhodně týkalo Ježíška a opalovacího krému. Věta “Neboj, to má vysoký faktor, určitě se nespálíš” byla vždycky lež. Nikdy nevěřte opalovacím krémům. Čím víc vrstev, tím líp.

 

Správný vodák nikdy nepije alkohol!

Pije, správný vodák pije, dokud může, protože těleso ponořené do tekutiny, která je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa. Je to jednoduchý, čím víc budete pít, tím víc vás bude voda nadnášet.

Spacák, karimatka a stan je základ

Nejsi Bear Grylls, abys spal pod převisem skály, nebo korunou stromů. Takže spacák, karimatka a stan je základ.

Správný výběr plavidla

Přijel sis vodu hlavně užít, takže zapomeň na nějaké kánoe a drž se raději raftu. Nejsi Vinetů hledající poklad na Stříbrném jezeře. Jsi Čech.

Pláštěnka

Může se to sice zdát absurdní, ale není nic horšího, než když tě na vodě zasáhne déšť. Proto je třeba mít u sebe vždy něco, co využiješ jako pláštěnku. Kreativitě se meze nekladou.

Pozor na díry! 

Chápu, že teď máš v hlavně asi jenom opalovací krém a pivka v plastu, za což tě chválím, ale mysli také na stav svého plavidla. Ono mít totiž díru v lodi není vůbec žádná sranda. A kapitán lodi přeci opouští plavidlo vždycky jako poslední, což by se ti mohlo vymstít.

Vždy mít určené místo k odpočinku

Jestli jsou Češi skvělí zakladatelé zahrádkářských kolonií, tak jsou i skvělí zakladatelé vodáckých kempů. Jsou všude. A ty budeš všude zastavovat. Nechceš se přece unavit.

Doufám, že si všechny mé rady zapamatuješ a příští rok na vodě ahoooj!

foto: Kryštof David

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit