Čistý underground nahraný v prázdném kancelářském prostoru. Aneb takto by se dala nazvat hudba individuálního interpreta Matěje Škopka vystupujícího pod pseudonymem Ménière. Hudbou žije už od útlého věku a v polovině letošního května má v plánu vydat další EP. Ochutnávkou nám má být dnešní premiéra písně Petty Grievance spolu s videoklipem.

„Lockdown byl docela v poho, stejně bych ven nechodil.“

Takto odpověděl dvacetiletý rodák z Českých Budějovic Matěj Škopek na otázku, jak mu nouzový stav a obecně koronavirová opatření zkomplikovala jeho uměleckou dráhu. Jelikož si veškerou svoji hudbu tvoří sám, tak ho neustálé zavření doma dokopalo k tomu, aby poskládal svoje nahrávky dohromady a aby vydal v květnu svoje další EP. Do této doby Matěj publikoval své výtvory především na platformách Spotify a Soundcloud, ale tentokrát rozšiřuje své pole působnosti i na YouTube. Tam nyní vychází jeho první videoklip, na kterém se podíleli i členové Czechmag týmu, a to Kuba Zeman a David Stejskal.

Odhalil bys nám, co znamená tvůj pseudonym?

Když jsem začínal s tímhle projektem, tak jsem za ním úplně nechtěl být vidět. Dlouho jsem přemýšlel nad nějakým cool pseudonymem. V tý době jsem poslouchal kapelu Ataxia, což je název nějaký nervový poruchy a napadlo mě, že se tím inspiruju. Tak jsem našel Ménièrovu chorobu a řekl si, že Ménière by mohlo být fancy jméno.

Jak tě vůbec napadlo natočit klip?

Doslova jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Po finalizaci toho EP jsem oslovil kamaráda Kubu Zemana, jestli by mi k tomu nenafotil nějaký fotky. Ale při našem domlouvání pak nějak padl návrh, jestli bych rovnou nechtěl natočit klip, na což jsem tedy kejvnul a dílo bylo na světě.

Natočit videoklip nemusí být úplně levná záležitost. Bylo nutné rozbít prasátko?

Hele, jediné, co se muselo zaplatit, byla světla a KFC pro herce. Fakt bych chtěl strašně moc poděkovat celému týmu, že natáčení tohoto klipu brali hlavně jako zkušenost než jako výdělek. Fakt moc děkuju Kubovi Zemanovi a Vojtovi Lieblovi za námět, Davidu Stejskalovi za natočení, Biance Machové za produkci, Adamu Heresovi za fotky, hercům Kubovi Hlinkovi a Kláře Čechové a v neposlední řadě i kamarádovi Pavlovi Spurnému, který mi dělal mastering songu úplně zdarma.

A nakonec, zkus nám popsat děj videoklipu ve třech slovech a jednom citoslovci.

M: Tyjo, nejspíš stereotyp, vymanění a zima. Citoslovce by mohlo být vžum. Ale myslím si, že v tom klipu je tolik emocí, že to prostě takhle vyjádřit nejde. (smích)

Zda Matěj videoklip svými slovy vystihl se můžete sami přesvědčit.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit