Ostrov Cejlon byl známý již starým Řekům, první stálejší kontakt západního světa s ním ale zařídili portugalští mořeplavci na počátku 16. století. V průběhu staletí Portugalce vystřídali Holanďané, kteří se sami museli později sklonit před Brity. Srí Lanka, jak zní oficiální název státu rozkládajícího se na ostrově, ale po Druhé světové válce získala samostatnost a západní turisté milující exotické cestování dnes přijíždějí především za odpočinkem, relaxací i poznáním. Jedním z jejich nejčastějších cílů je pak místní úžasná příroda.

Z pohoří na pláž

Na Cejlonu naleznete monzunové lesy, deštné pralesy, vysoká pohoří (nejvyšším bodem ostrova je vrchol hory Pidurutalagala tyčící se do výšky 2254 m) i romantické pláže. Přítomnost rozličných biotopů je jedním z důvodů, proč se i přes svoji poměrně malou rozlohu pyšní mnoha endemity, tj. druhy, které se jinde nevyskytují. Např. ze 106 druhů obojživelníků je plných 90 pro Srí Lanku unikátních.

Sloni a ti druzí

Poznávací výlety do divoké přírody Cejlonu se v mnohém liší od známých afrických safari, nejsou však o nic méně zajímavé. V Asii nebudete zvířata pozorovat na nekonečných savanách, místo toho se je budete snažit nalézt v džungli. Tím největším zvířetem, které touží spatřit každý návštěvník Srí Lanky, je bezpochyby slon. Pravdou je, že ve srílanských národních parcích jako jsou např. Uda Walawe či Minneriya máte na jejich spatření slušnou šanci. Budete-li pak mít štěstí, potkat můžete i stáda čítající desítky kusů těchto impozantních zvířat včetně mláďat.

Zajímavých druhů je však na Srí Lance mnohem více – žije zde elegantní leopard, zábavný makak (makak bandar je dalším z vzácných endemitů žijících na ostrově) či respekt budící krokodýl. Ani to však není vše a hejna pestrobarevných motýlů, hlasitých zoborožců nebo pelikánů dokáží vykouzlit stejně krásnou exotickou atmosféru jako jejich větší či oblíbenější zvířecí druzi.

Asijské safari stojí za to a není divu, že pro mnoho lidí je zlatým hřebem jejich poznávacího zájezdu na Srí Lanku.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit