Každý účastník silničního provozu musí počítat s tím, že i jemu se může přihodit dopravní nehoda nebo že se on sám stane jejím účastníkem. Se  vzrůstajícím počtem vozidel na českých silnicích se tato pravděpodobnost úměrně zvyšuje. Každé vozidlo musí být ze zákona pojištěno tzv. povinným ručením, nová vozidla, ale především vozidla pořízena na leasing, mají téměř vždy i havarijní pojištění. Pokud majitel nemá uzavřeno povinné ručení, pak v případě nehody škodu hradí Česká kancelář pojistitelů a následně ji po viníkovi nehody zpětně vymáhá.

Náhrada škody na vozidle jako majetková újma se v případě poškozeného hradí z pojistky viníka. Co když ale dojde ke zranění účastníka nehody v pozici poškozeného? Na tuto otázkou již spousta lidí bude obtížně hledat odpověď. Častý názor je ten, že pokud nemá poškozený uzavřené životní nebo zdravotní pojištění proti úrazu, pak nemá žádné nároky na odškodnění poškozeného zdraví po dopravní nehodě.

Naštěstí tomu tak opravdu není, poškozenému vzniká kromě náhrady škody na motorovém vozidle i tzv. náhrada za nemajetkovou újmu, která je vždy hrazena z povinného ručení viníka nehody. Do této kategorie patří především nárok na bolestné, náhrada za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti, ošetřovné, náhrada za cestovné a léčení, v případě trvalých následků pak náhrada za ztrátu výdělku při invaliditě, náhrada za ztížení společenského uplatnění atd. V případě úmrtí poškozeného při dopravní nehodě vzniká pozůstalým nárok na úhradu pohřbu, na jednorázové odškodnění tzv. duševních útrap, na který mají nárok manžel, děti, rodiče nebo i jiné blízké osoby.

Z výše uvedeného je jasné, že běžný občan není schopen sám posoudit a pro sebe získat všechny druhy odškodnění, na které má v dané situaci ze zákona nárok. Proto je pro něj výhodné obrátit se na některý subjekt, který se danou problematikou zabývá a dokáže mu poskytnout nejen právní servis a posouzení jeho nároků, ale též ho v případě získávání odškodného i zastupovat a kompletně pro něj zajistit všechny druhy náhrad.

Jedním z těchto subjektů je Spolek na ochranu práv poškozených, který poskytuje komplexní pomoc při odškodnění po dopravní nehodě poškozeným osobám a to zcela bezplatně. Tento spolek kromě právní poradny a posouzení celého případu dokáže zastupovat klienta při získávání odškodného, v případě poškození zdraví nabízí bezplatné zapůjčení zdravotnických pomůcek, pomoc s jejich získáváním z veřejného zdravotního pojištění případně pomoc s financováním léčky. Dobrovolný příspěvek od klienta, kterému pomohl tento spolek získat finanční odškodnění, tak pomůže dalším osobám v jejich podobné životní situaci, do které se nedostaly vlastní vinou.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit