Ještě před několika lety nabízely pojišťovny předražené povinné ručení, ke kterému jste jako bonus mohli dostat spoustu služeb, které jste leckdy ani nevyužili. Nutno podotknout, že situace se od té doby dosti změnila. Pojišťovny nabízejí nejnutnější služby již v základním balíčku pojištění. Kromě poskytnutých asistenčních služeb je však dobré zaměřit se např. i na výši pojistných limitů.

Povinné ručení nepotřebuji

Existuje kategorie dosti nezodpovědných řidičů, kteří jsou toho názoru, že na našich silnicích není pojištění vozidla třeba. Tuto kategorii by bylo možné označit za sobce, když povinné ručení kryje škody napáchané viníkem nehody ostatním. Někteří však povinné ručení nesjednávají úmyslně a někteří jen z nedopatření. V každém případě nutno podotknout, že tak či onak se dopouštějí porušení zákona, když sjednat si povinné ručení je zákonnou povinností. Tito řidiči, jakmile se vydají s vozidlem na silnici, riskují nejen pokutu v řádu desetitisíců korun, ale především také několikanásobně vyšší finanční náklady v případě zavinění dopravní nehody.

Nejlevnější varianta stačí

Toto tvrzení však vždy nemusí být pravdou. Sjednáním levného povinného ručení sice splníte svou zákonnou povinnost za odpovědnost vozidla, ale je nutno poukázat na fakt, že taková povinná ručení mají často nízké pojistné limity, které nemusí pokrýt veškeré náklady vzniklé z vámi zaviněné dopravní nehody a vy je tak budete muset uhradit ze své kapsy. Zákon stanovuje výši pojistného limitu minimálně 35 milionů Kč, respektive 35 milionů Kč pro škody na zdraví a 35 milionů Kč pro škody na majetku. U vážných dopravních nehod však ani tato částka nemusí pokrýt celkovou výši škod. V případě, že škoda sjednaný limit přesáhne, musí viník uhradit rozdíl ze svého, což nemusí být malé částky.

Za kvalitu si raději připlatím

V tomto případě je nutno být na pozoru. Nejdražší povinná ručení neznamenají nejkvalitnější. Některé pojišťovny nabídnou sice širokou škálu doplňkových služeb, ale je třeba se vždy zamyslet nad tím, jak užitečné a potřebné tyto doplňkové služby jsou. Dále je třeba se zaměřit na již zmíněnou výši pojistných limitů. Asistenční služby vám budou k ničemu, když budete mít nízký pojistný limit a budete tak muset škodu doplatit ze svého. Doporučujeme tedy zvolit zákonné pojištění vozidla s minimálním limitem 50 milionů Kč a nejlépe sáhnout až po limitu ve výši 250 milionů Kč. V tomto případě již záleží na Vás, kterou variantu zvolíte. Při výběru je dobré využít některého ze srovnávačů povinného ručení online, který vám jednotlivé nabídky porovná tak, že z nich budete moci vybrat pro vás tu nejvýhodnější a nebudete muset platit zbytečné stovky až tisíce navíc.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit