Brány bývalého areálu hutí, dolů a železáren se otevřou ve středu 17. července přesně ve 12 hodin. Po slavnostním zahájení v 17.30 na stagi České spořitelny zahraje “domácí” ostravská kapela Buty. Ještě předtím Ostravu na ArcelorMittal stage rozproudí výbušná holandská formace Jungle By Night. Hned první noc prozáří hvězdy, jako je MØ, Florence + The Machine a taky elektronický mág Richie Hawtin. Celý čtyřdenní maratón koncertů na 24 otevřených a krytých scénách pak v noci ze soboty na neděli zakončí dvě a čtvrt hodiny dlouhé vystoupení legendy The Cure a následně strhující show španělské hip hop, flamenco elektronické zpěvačky Rosalía.

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava nenabídne pouze hvězdy jako The Cure, Florence + The Machine, Rag’n’Bone Man, Years & Years, Rosalía, MØ, ZAZ, Tom Walker, Lewis Capaldia další desítky unikátních kapel z celého světa, ale i stovky nehudebních aktivit.

Yemi A.D. na Colours

Do programu nově přibyla celá jedna workshopová scéna. Na Europe stage vás choreograf, režisér, kreativní producent a spolupracovník Kanye Westa Yemi A.D. provede tanečními styly jako RnB & soul, experimental hip hop, k-pop, popping a locking, stomp, street styles, Street Fusion Video a MTV style.

“Colours jsou pro JAD srdcová záležitost. Letos chceme umožnit návštěvníkům nejen sledovat naše shows na stage, ale zapojit do pohybu přímo na workshopech. Čeká nás mimo jiné natáčení Street Fusion Videa, na které bych rád pozval nejen tanečníky, ale všechny návštěvníky Colours, kteří chtějí být součástí naší tvorby,” říká Yemi.

Vedle Yemiho se na scéně setkáte stanečnicí a choreografkou Angeé Svobodovou, americkým tanečníkem Brandonem T’rellem, členkou taneční skupiny Oh My Girls Denisou Laňkovou a dalšími. Program doplní i trenér a rozhodčí MMA Dominik Luks či mistr Evropy v Ultimate Bboy Session Daniel “Sonic” Rojass tanečními souboji pro veřejnost Dance Battle Junior a Dance Battle Senior.

Op-art na Colours

Milan Dobeš Museum na Colours v Multifunkční aule Gong umožní ponořit se do prostředí světového op-artu. V muzeu budou k vidění díla nejlepších světových autorů výtvarné scény, jako je například zakladatel op-artu Victor Vasarely, jedinečný guru konkrétního umění Josef Albers, nebo Ital Getulio Alviani. Z českých zástupců v muzeu uvidíte díla Jiřího Koláře, Zdeňka Sýkory, Davida Borianiho, Aurélie Nemourse a mnoha dalších. Během Colours of Ostrava v Gongu proběhne i přednáška umělců a architektů 20. a 21. století Josefa Pleskota a Norberta Schmidta.

Leonardo Da Vinci na Colours

Fórum Meltingpot si na letošní Colours of Ostrava připravilo řadu přednášek jako například Potkali se na Haity s Tomášem Šebkem z Lékařů bez hranic. Rozhodně nevynechejte ani přednášku na téma kreativita inspirované géniálně-inovativním umělcem a vynálezcem Leonardem da Vincim. Diskuse I ♥ Leonardo Da Vinci – renesanční osobnosti dneška se zúčastní hosté, kteří v sobě spojují tvořivost v několika různých oborech – vůdčí osobnost hnutí “bioart”, kontroverzní vědec a charismatický umělec Joe Davis z USA, z České republiky pak David Vávra, Yemi A.D., Tomáš Sedláček, Jaroslav Róna a Anatol Svahilec.

NASA, kvantová fyzika, antihmota, teleportace a velký třesk na Colours

Díky spolupráci s NASA a vědci ze slavné laboratoře CERN u Ženevy přinese Meltingpot návštěvníkům The Big Bang Stage nabitý program na téma kvantová fyzika.

“Dozvíte se zajímavosti o kvantových divech, obřích urychlovačích částic, antihmotě, termojaderné fúzi a mnohých dalších tématech. Jsme velmi rádi, že můžeme publiku Meltingpotu nabídnout vzácnou příležitost postavit si vlastní detektor a na vlastní oči uvidět částice, které jsou všude kolem nás,” nadšeně vysvětluje jeden z autorů programu Vojtěch Pleskot.

Živý vstup do Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii bude provázet Dr. Ashwin Vasavada. Kytarista a fyzik Dr. Mark Lewney zase představí svou rockovou kytaru v 11 dimenzích. Světoznámá mistryně Dorit Chrysler vás pak naučí hrát na magický nástroj teremin. S VR brýlemi navštívíte laboratoř CERN nebo si přímo na místě budete moct popovídat se švýcarskými vědci.

Tohle všechno je ale jenom malá ukázka.  V rámci Meltingpotu Gala v Multifunkční aule Gong taky můžete nahlédnout do života úspěšných českých para hokejistů nebo přijít na mezinárodní exhibici slam poetry. Na scéně Alarm stage, která propojí Colours of Ostrava a fórum Meltingpot pak budete moct diskutovat s hudebníky jako ZAZ, Xavier Rudd, Moonlight Benjamin nebo Nahko Bear.

Více informací k programu na www.colours.cz. Čtyřdenní a jednodenní vstupenky jsou ještě v prodeji ve festivalovém e-shopu na www.colours.cz, GoOutTicketportal.

úvodní foto: Zdenko Hanout

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit