V Praze je divadel bezpochyby bezpočet. Většina se ale věnuje divadlu klasickému – opeře, dramatu či baletu. Jen málo z nich se věnuje čistě modernímu tanci. Tedy contemporary. Přinášíme seznam nejlepších pražských scén, které se této svěží a neotřelé odnoži tance věnují. Návštěva jejich představení rozhodně stojí za to.

Moderní tanec, nebo také contemporary je taneční žánr, který asi nejvíce vychází z tance klasického. Je živelný, nepředvídatelný, rytmický, mnohdy absurdní a až provokativní. Snaží se pracovat s myšlenkou přirozenosti těla, které svými naturálními křivkami a liniemi vytváří nenucený pohyb. Tím se pak snaží vyjádřit názory a myšlenky. Vznikl v minulém století a od té doby nepřekvapuje svými inovacemi a zprostředkováním pohybů, kterých je lidské tělo schopno. V tomto článku přinášíme seznam pražských tanečních scén, které se contemporary tanci věnují. A jejich tvorbu si rozhodně nenechte ujít.

Divadlo PONEC

Ponec – divadlo pro tanec, jak se scéna jmenuje, je čistě taneční divadlo sídlící na Žižkově. Divadlo bylo založeno roku 2001 v budově bývalého biografu. Divadlo nemá stálý soubor, ale o to více inscenací v něm můžete zhlédnout. Je to proto, že Ponec dává příležitost jak českým tvůrcům, tak těm zahraničním. Pořádá také řadu akcí a tanečních workshopů, které se stejně jako jejich představení z velké části zaměřují na dětské publikum. Ponec již neodmyslitelně patří k pražské taneční scéně a k celé komunitě Žižkova. Divadlo je také domovskou scénou mezinárodního festivalu Tanec Praha, který každé léto uvádí to nejlepší z české i zahraniční scény jak taneční, tak pohybového divadla. Ponec má na kontě řadu úspěšných inscenací a spoluprací a stejně jako ostatní česká divadla se pomalu vrací k tomu, co mu jde nejlépe – tanci.

La Fabrika

Holešovická La Fabrika je víceúčelový kulturní prostor, který, jak již název napovídá, sídlí v bývalé továrně. Celý projekt však prošel citlivou rekonstrukcí, která z La Fabriky činí jedno z nejkrásnějších míst v Holešovicích. V celém prostoru je tedy několik sálů, které slouží jako divadelní prostor jak pro taneční, tak pro klasické dramatické inscenace. Dále bar s kavárnou či i výstavní prostor nebo terasa. La Fabrika pořádá taneční i divadelní inscenace, přednášky, workshopy, výstavy a koncerty. Multikulturní prostor se soustředí především na tvorbu českých umělců, jimž poskytuje ideální zázemí ať už pro jejich začátky či pro uvádění jejich již známých a úspěšných inscenací. Těch je v repertoáru opravdu mnoho a případný divák má z čeho vybírat.

Studio ALTA

Studio Alta bylo založeno roku 2008 a až do února roku 2020 sídlilo v industriálních halách u holešovického Výstaviště. Na jaře se ovšem přestěhovalo do prostor v karlínské Invalidovně, které mu vypůjčil Národní památkový ústav. Studio, které založila tanečnice Lucie Kašiarová, se věnuje především tanečnímu a fyzickému divadlu. Alta klade ve své tvorbě důraz na prvky, jakými jsou hravost, tolerance, sdělení informace, předání pocitů a inspirace. Velký důraz Kašiarová klade na svobodu projevu a sama tvrdí, že je fascinující, jak nevázaně a volně začnou umělci tvořit, když jim poskytnete prostor. Studio Alta uvádí alternativní představení českých a zahraničních umělců, kteří kromě svých inscenací také jejím prostřednictvím pořádají v Česku své workshopy a lekce.

Divadlo ARCHA

Tato scéna sídlící v ulici Na Poříčí je víceúčelovým prostorem, který potírá jakékoliv hranice napříč uměleckými žánry. Archa se prezentuje jako centrum pro současná scénická umění – a tím rozhodně je. Scéna byla založena roku 1994 a od té doby se zařadila mezi ta nejlepší pražská divadla, která se soustředí na současná divadelní umění. Archa nemá stálý divadelní soubor, funguje tedy jako scéna sloužící hostujícím umělcům a souborům z celého světa. Svými produkcemi a spolupracemi se snaží konfrontovat dnešní společnost a vyvolat tak kreativní proces a debatu. Archa má za cíl být místem setkávání kultur, které klade stejně velký důraz jak na uměleckou, tak společenskou funkci divadla. Divadlo Archa také pořádá řadu přednášek či workshopů a soustřeďuje se také na mladší generace, které se svou tvorbou snaží oslovit. Tvůrci této alternativní scény si vytyčují různé tematické okruhy, v jejíchž duchu se má nést produkce ať už jejich, tak divadelních hostů. Pro léta 2020 –  2023 jsou to témata Rozdělená společnost, Kořeny budoucnosti a Generace 4.0.

Jatka78

Jedná se o multifunkční umělecký prostor, který si klade za svůj cíl sloužit vícero uměleckým žánrům. Rozsáhlý industriální prostor v Pražské tržnici v sobě skrývá několik hal, divadelní sál, bar s bistrem či galerii. Scéna Jatka78 hostí české i zahraniční umělce a celý projekt se věnuje především novému cirkusu, tanci, nonverbálnímu, alternativnímu a loutkovému divadlu. Prostor dále pořádá řadu lekcí a workshopů se zaměřením na děti i dospělé. Jatka78 jsou domovem hned několika úspěšných souborů – Cirk La Putyka, DEKKADANCERS či Divadlo 6-16. Podobně jako téměř všechny alternativní divadelní scény v Praze mají za sebou i Jatka78 dlouhou a dojemnou historii plnou přání a snů. V tomto případě to byl sen a potřeba vlastního prostoru souboru Cirk La Putyka, věnujícímu se své vlastní tvorbě, která se rozlévá mezi tancem, novým cirkusem a loutkovým a alternativním divadlem.

Divadlo DISK

Disk je divadelní scénou spadající pod DAMU (Divadelní fakulta Akademie múzických umění) sídlící v Karlově ulici na Starém městě. Stává se tedy prostorem, kde se mohou realizovat studenti této fakulty. A to ať už se jedná o herce, tanečníky, loutkáře, scénografy, režiséry, dramaturgy, kostýmní výtvarníky či produkční. Divadlo Disk se tedy může chlubit bohatým a velmi různorodým repertoárem. Tomu všemu také napomáhá skutečnost, že se jedná o velmi dobře vybavené a zařízené divadlo. Není tedy problém uskutečnit většinu studentských vizí. Ty pak můžete jako diváci spatřit přímo na školních prknech. Studenti uvádějí své nastudování klasik, tak ale i nových či neznámých inscenací. V Disku také často vystupují různí hosté. Tím pádem je při výběru z repertoáru opravdu z čeho vybírat.

Všechna tato divadla vznikla většinou z vidiny a snu o víceúčelovém uměleckém prostoru, který by sloužil jako místo konfrontace různých dramatických žánrů. Tato divadla se zabývají svou alternativní taneční i multižánrovou tvorbou jak  plněním umělecké, tak společenské funkce. Snaží se podnítit kreativitu a fantazii, vyprovokovat debatu a nechat vzniknout divácké inspiraci.

Všechna rozhodně stojí za návštěvu, které nebudete litovat. Zvláště teď, po tak dlouhé a intenzivní kulturní odmlce.

Podpoříte nás?

„Alternativní sonda do hlubin české kultury.“ Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit