Přátelsky zběsilá kapela Chief Bromden nezahálí. Do nového roku se řítí s extaticky poutavým videoklipem k písni Soul Sucker, která je součástí debutového alba Slunovrat (2020). Videoklip si můžete nyní vychutnat v premiéře na konci tohoto článku.

Přestože byl rok 2020 noční můrou pro celou kulturní scénu, podařilo se sudetsko-slovácké kapele Chief Bromden uvést a pokřtít své debutové album Slunovrat. A to hned třikrát! Po vydání Slunovratu na počátku dubna měl v zápětí následovat křest a koncerty po celé ČR. Vše ale muselo být odloženo z důvodu vládních opatření. S o to větším nábojem se však post-rocková kapela zmocnila v první polovině června pražského Café V lese, aby hned další den vyprodala brněnský Kabinet Múz.

Kapela se na české hudební scéně pohybuje od roku 2018. Její členové, Štěpán Pařízek (zpěv), Lubomír Příkaský (kytara), Tonda Kropáček (bicí), David Tichý (synťáky) a Honza Čapek (basa) jsou ale ostříleni už i z předešlých kapel jako Shadow area, Ghost of You nebo Manon Meurt. Není divu, že se jim v roce 2019 podařilo vyhrát talentovou soutěž 1Band2Play. V tomto roce jsme mohli tehdy ještě pouze instrumentální skupinu slyšet i na Colours of Ostrava nebo festivalu Beseda u Bigbítu.

V minulém roce se jim ale kromě křtu alba povedlo stihnout i množství dalších koncertů. Sezonu začali na českolipském festivalu Všudybud. Velmi zajímavým večerem musel být například červencový koncert v Chapeau Rouge v rámci série Fource Live. Tady trochu extrémně, ale skvěle tvořili kontrast s éterickou písničkářkou Amelií Sibou.

V jejich tvorbě se mísí prvky post-rocku, math rocku, chvílemi téměř experimentálního ambientu, folklóru a pořádného hospodského undergroundu. Z každé skladby sálá skoro psychedelická energie. Ta však může naprosto nepostřehnutelně a nečekaně splynout do přímo překrásné melodie, jak je tomu právě na konci songu Soul Sucker.

Celá tato chaotická barvitost a zvuková rozmanitost Chief Bromden se silně odráží v novém videoklipu. Hlavní postavou je opilecký antihrdina v prostředí maloměstské hospodské párty. Vizuál videa, utápějící se v halucinogenních světýlkách, pivu a rozmazaných pohybech, je však plný nápaditých zvratů, stejně jako tato skladba. Za videem stojí mladý filmař Jonáš Svoboda, který k němu říká:

„Klip je alternativní snovou budoucností odvozenou z před lety zaznamenané události. Byl realizován společenstvím Cro Magnon, což je tekutý kolektiv pro pohyblivý obraz, jehož existence je sporná.“

Nyní už si v klidu dopřejte jednoho dopoledního lahváče a nechte se unést do extatického světa Chief Bromden.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit