Na Besedě nikdo nikam nechvátá. Umělci se po vystoupení hned nebalí a nepádí domů, návštěvníci se nikam necpou a netlačí, organizátoři zmateně ani naštvaně po areálu taky nepobíhají. I já jsem s vydáním tohoto článku dala hezky na čas. Kéž by byl jak víno a za tu dobu pořádně uzrál. Ale posuďte sami! 

Otrávená ze všech velkých komerčních festivalů už se třetím rokem vydávám na jediný letní festival – do horňáckého Tasova a jeho kouzelného topolového hájku. Kromě vzdálenosti od všeho je Beseda i všechno na ní snadno dostupné. Celovíkendové vstupné včetně stanování (bez jakéhokoli omezení osob, doplatků za parkování a bůhvíčeho všeho ještě) je spíš symbolické. Za cenu místního piva ze Zámeckého pivovaru Břeclav byste si v Praze nekoupili ani malinovku. Ztracené telefony a peněženky se vždycky znovu naleznou a tak vůbec.  Pitná voda po celém areálu a každé ráno (!) čisté toi toiky jsou jen třešínkou na dortu. Vím, že jsou to detaily. Ale koho z vás by to po náročné noci nepotěšilo?

Na zlatém podtácu vám taky naservírují opravdu šťavnaté kousky jak z lokální, tak světové hudební scény a to rovnou na třech pódiích. Algiers byli super, ale opravdovým headlinerem byl pro mě pan Martin Hrbáč a jeho cimbálová muzika. Dost jsem se styděla za svou kondičku – tak, jak byl vitální pan Hrbáč ve svých čerstvých 80 letech, tak nejen, že já nikdy nebudu, ale ani jsem nikdy nebyla. Nevěděla jsem navíc, jestli mám na krajíčku slzy štěstí a dojetí z té krásy, která se jim linula z housliček a hrdel a nebo smutku, že nejsu z Moravy. Ale zrovna tak, jako se dá k některým náboženstvím konvertovat, tak by se k Moraváctví mohlo jít třeba… propít! 

Co se týče lokální scény, tak mi přijde, že nás v posledních letech Slováci jednoznačně převálcovali. Letošním objevem Besedy pro mě byli funkoví a energií nabití Darkness Positive (vítězové v této kategorii z minulých let jsou mimochodem The High Corporation nebo Carpet Cabinet). Léto s Monikou bylo neuvěřitelně milé, ale dosti falešné. Předpokládám, že se z toho ale Monika vyzpívá tak, jak se to podařilo její kolegyni Katarzii. Ta předvedla dost temnou a expresivní show. Tento její projekt s Pjoni naprosto respektuju, ale nemůžu říct, že by se mi po jejích poetických kytarovkách občas nezastesklo. Zajímavé byly i Čáry života. Minimálně na několik písní si získaly mou pozornost. Ovšem když někdo kňučí a fňuká nějakou delší dobu a pořád na stejnou notu, dřív nebo později vás to omrzí. 

Z vyloženě českých vystupujících stojí za zmínku Hello Marcel, kteří se postarali o afterparty, za kterou se Beseda rozhodně nemohla stydět! Dream-popoví Bert and Friends se svými Plody moří vyvolali reakce různorodé. A nemyslím tím jejich noční koupačku v říčce Veličce, která se stáčí kolem areálu. Bert & Friends můžete prostě milovat a nebo… u nich v 1 ráno na festivalu taky klidně můžete usnout. Každopádně stojí za zmínku i za poslech! Mým milovaným Manon Meurt nemohu z letošního koncertu vytknout vůbec nic, protože jsem ho nestihla. Věřím ale, že byli skvělí. Muzikant Králíček a DJ Myslivec se mi vzhledem k pozdnímu času vystoupení a lesní tématice nějak slili dohromady. Pamatuju si ale, že to bylo fajn! 

Pro největší zážitek ze světové scény jsem nemusela ani moc daleko. Polští Lonker See mi v čele se saxofonistou Bartoszem Boro Borowskim a zpěvačkou Joannou Kucharskou naprosto učarovali. Jako poslední bych ještě ráda vypíchla International Teachers of Pop. Ale co bych vám o muzice jen vyprávěla, když si jí můžete poslechnout! Přikládám proto oficiciální Beseďácký Spotify playlist a pak Deezer výběr z posledních 3 let od mé maličkosti

No, jediné, co mě na Besedě opravdu mrzí je, že skončila. Každopádně doufám, že jsem vás na ní  nenalákala až příliš. O moc víc už se nás totiž do tohohle snovýho topolovýho hájku nevejde a já se ve frontě na palačinky nechci moc mačkat. Tak zase za rok, díky a pu-su!

fotila: Anna Ničová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit