Festival Meeting Brno, jehož hlavním partnerem byla Nadace DRFG investiční skupiny Davida Rusňáka, proběhl v roce 2019 v Jihomoravské metropoli už počtvrté. Opět se zde potkali zástupci různých kultur, ale také názorů. Jeho letošní ročník měl podtitul: Teď když máme, co jsme chtěli.

Desítky diskusních a kulturních pořadů čtvrtého ročníku festivalu Brno směřovali k připomínce boje za svobodu před rokem 1989 a zároveň diskutovali nad odpovědností každého jednotlivce ve svobodném státě.

Součástí festivalu byla už tradičně také Pouť smíření, která se v sobotu 1. června vydala po stopách více než dvaceti tisíc brněnských Němců. Ti byli během poslední květnové noci roku 1945 vyhnáni směrem k rakouským hranicím a řada z nich tento odsun nepřežila. Po čtvrté se pouť vydala symbolicky proti směru tohoto pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do Brna.

DRFG Davida Rusňáka podporuje brněnský festival setkání

Brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali před čtyřmi lety Deklaraci smíření o společné budoucnosti. Byl to historický milník v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin, řekl ředitel festivalu Petr Kalousek. Ten ještě dodal, že zakladatelem pochodu je Jaroslav Ostrčilík, který za něj v prosinci loňského roku získal v Berlíně medaili za zásluhy.

Festival Meeting Brno vyvrcholil 9. června společným koncertem chlapeckého sboru Stuttgarter Hymnus-Chorknaben a brněnského smíšeného sboru Ars Brunensis. V Červeném kostel na Komenského náměstí zněla chrámová hudba období renesance, baroka, romantismu, ale také díla současných hudebních skladatelů. Tento koncert byl věnován 30. výročí partnerství Brna s německým Stuttgartem. A podle pochvalných recenzí návštěvníků se nejen tento koncert, ale celý festival Meeting Brno, podařil.

Článek je reklamní sdělení

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?